Pšenica, obilie. PHOTO: ©European Union 2017

Po kritike z EK sa Varšava a Kyjiv dohodli na obnovení tranzitu obilia

Zástupcovia Poľska a Ukrajiny sa dohodli na obnovení tranzitu ukrajinského obilia cez Poľsko. Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus v utorok informoval, že na bližšie nešpecifikovaný čas budú všetky ukrajinské plodiny v tranzite zapečatené, s pripojenými vysledovateľnými zariadeniami a prepravené v špeciálnych strážených konvojoch do poľských prístavov a hraničných priechodov na ceste do iných krajín.

Oznámené tranzitné opatrenia začnú platiť v piatok, keď sa skončí dočasný zákaz importu ukrajinského obilia. Nie je zatiaľ jasné, kedy ukončia zákaz dovozu ďalších ukrajinských tovarov, ako sú cukor, vajcia, mäso, mlieko a mliečne výrobky a ovocie a zelenina.

Utorkové oznámenie prišlo po dvoch dňoch intenzívnych rokovaní po protestoch poľských poľnohospodárov, ktorí uviedli, že veľká časť ukrajinského obilia zostáva v Poľsku a vytvára presýtenie trhu, ktoré im spôsobuje obrovské straty. Tiež ukončuje dočasný zákaz, ktorý na import obilnín uvalilo cez víkend Poľsko v snahe riešiť protesty. Po Poľsku podobné opatrenia prijali aj Maďarsko a Slovensko, čo rozhorčilo Európsku komisiu. Telus povedal, že víkendový dočasný zákaz mal sčasti za úlohu pritiahnuť pozornosť Európskej únie (EÚ) na vzniknutý problém. EÚ síce podporuje tranzit, ale podľa ministra neurobila nič, čo by uľahčilo alebo zabránilo presýteniu trhu.

Viac..  Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová: Transparentnosť v EÚ je veľmi dôležitá

Tranzit má uľahčiť hromadenie obilia a iných produktov určených na export do krajín v núdzi, ktoré na Ukrajine blokuje ruská invázia. EÚ, ktorá hraničí s Ukrajinou, upustila v tejto súvislosti od ciel a dovozných kvót, aby uľahčila prepravu na trhy, ktoré s dodávkami počítali. Ponúkla tiež zaplatenie určitej kompenzácie, ktorá podľa poľnohospodárov však nebola dostatočná.

V Rumunsku, ďalšej krajine postihnutej nadbytkom ukrajinského importu, vládnuca Sociálno demokratická strana v utorok uviedla, že požiada svojich vládnych koaličných partnerov, aby sa „naliehavo“ pokúsili vydať dočasné pozastavenie dovozu potravinárskych výrobkov z Ukrajiny.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament schválil zásadnú rozpočtovú podporu pre Ukrajinu a EÚ

Europoslanci schválili dlhodobé financovanie pre Ukrajinu, platformu Strategické technológie pre Európu (STEP) a súvisiace zásadné …

Consent choices