Uznesenie europarlamentu poukazuje na obavy z trendov diskriminácie vo všetkých členských štátoch EÚ a naliehavo vyzýva Radu, aby obnovila rozhovory.
Parlament opätovne zdôrazňuje, že Rada musí odblokovať horizontálnu antidiskriminačnú smernicu, ktorú členské štáty blokujú od roku 2008. Poslanci prijali svoju pozíciu k návrhu Komisie už dávno a vyjadrujú poľutovanie nad oneskoreniami Rady, ktorá legislatívu blokuje pätnásť rokov z dôvodu potreby jednomyseľnosti. Na obídenie tejto prekážky by sa podľa poslancov mala aktivovať premosťovacia klauzula. Najaktuálnejšia správa o pokroku poskytuje jasný obraz patovej situácie v Rade, kde ustanovenia týkajúce sa zdravotného postihnutia, a najmä možnosť ponúknuť členským štátom „nezvyčajne dlhý odklad lehoty na transpozíciu“ s cieľom poskytnúť zdravotne postihnutým osobám primerané ubytovanie, sú jadrom diskusií.
Parlament zdôrazňuje potrebu právnej ochrany pred diskrimináciou, ktorá by sa uplatňovala rovnocenným spôsobom vo všetkých prípadoch diskriminácie – nielen na pracovisku a na trhu práce, ako je to v súčasnosti, a vyjadruje poľutovanie nad pretrvávajúcim nedostatočným vykonávaním antidiskriminačného rámca EÚ. Poslanci tiež poukazujú na znepokojivé trendy v členských štátoch, z ktorých mnohé boli identifikované aj v správe Agentúry EÚ pre základné práva z roku 2022 a ktoré zahŕňajú nedodržiavanie judikatúry Európskeho súdneho dvora a Európskeho súdu pre ľudské práva. Ďalšie zistené problémy zahŕňajú nedostatočné podávanie správ o diskriminácii, celkový nedostatok údajov o rovnosti a slabú dokumentáciu. Poslanci vyzývajú Komisiu, aby pracovala na prekonaní patovej situácie a zároveň ju naliehavo žiadajú, aby riešila pretrvávajúci odmietavý postoj k základným právam a nárast diskriminácie v celej EÚ. Uznesenie bolo prijaté zdvihnutím rúk.
Vyhlásenie spravodajkyne
Spravodajkyňa Alice KUHNKE (Zelení/ESA, SE) uviedla: „Je hanebné, že v Únii máme občanov prvej a druhej kategórie, kde sú niektorí z nás chránení pred diskrimináciou, zatiaľ čo iní nie. Je neprijateľné, aby sa Rada v priebehu viac ako 14 rokov nedohodla na niečom tak zásadnom. Parlament je pripravený prijať smernicu, teraz je čas, aby Rada urobila to, čo už mala urobiť pred rokmi.“