moldavsko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europarlament potvrdil svoj záväzok voči členstvu Moldavska v EÚ

V prijatom uznesení  poslanci uviedli, že členstvo Moldavska v EÚ bude geostrategickou investíciou do zjednotenej a silnej Európy.

Moldavsko je naďalej vystavené ruskému tlaku a energetickému vydieraniu, hospodárskym otrasom v dôsledku vojny na susednej Ukrajine, ako aj pokusom Kremľa destabilizovať proeurópsku vládu. Parlament víta líderstvo moldavskej prezidentky Maie Sandu a inštitúcií krajiny pri riešení týchto vážnych výziev.

Poslanci tiež opätovne potvrdili svoju podporu budúcemu členstvu Moldavska v EÚ v nadväznosti na žiadosť krajiny v roku 2022, pričom uznávajú pokrok moldavskej vlády, pokiaľ ide o reformy a úroveň zosúladenia právnych predpisov s EÚ. Vyzývajú, aby sa prístupové rokovania začali do konca roka 2023, ak Moldavsko splní deväť krokov, ktoré Európska komisia určila na začatie rokovaní.

Parlament medzitým vyzýva moldavskú vládu, aby naďalej rázne pokračovala vo svojom programe reforiem v oblasti demokracie a právneho štátu, pokročila v práci na úplnom vykonávaní dohody o pridružení krajiny a prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu, rizasiahla proti organizovanej a závažnej medzinárodnej a nadnárodnej trestnej činnosti a usilovala sa o zvýšenie energetickej bezpečnosti krajiny.

Sankcionovať tých, ktorí chcú destabilizovať Moldavsko

Pokiaľ ide o pokusy o destabilizáciu Moldavska, rezolúcia vyzýva EÚ a jej členské štáty, aby okamžite sankcionovali zapojené osoby. Poslanci vyzývajú Európsku úniu, aby sankcionovala moldavských oligarchov Ilana Șora a Vladimira Plahotniuca, ktorí sú na úteku a v prípade potreby aj ich podniky a politické organizácie, ako aj aby obaja muži boli vydaní do Moldavska a postavení pred tamojší súd. Parlament tiež žiada, aby EÚ rozšírila rozsah svojho sankčného režimu tak, aby zahŕňal trestné činy korupcie, ktoré podkopávajú bezpečnosť, stabilitu, ústavné a demokratické inštitúcie krajiny.

Viac..  Poslanci EPP odhlasovali vstup maďarskej strany TISZA do svojej frakcie

Podporiť úsilie Moldavska o dosiahnutie energetickej nezávislosti

V uznesení sa napokon odsudzuje pokračujúce vydieranie Moldavska v oblasti energetiky zo strany Ruska a vyjadruje sa podpora úsiliu Kišineva o zvýšenie energetickej bezpečnosti diverzifikáciou zdrojov dodávok, znižovaním spotreby a nákupom energie na európskom trhu, ako aj rozvojom prepájacej infraštruktúry. Poslanci tiež vyzývajú EÚ, aby naďalej podporovala Moldavsko pri dosahovaní energetickej nezávislosti. Pre podrobnosti bude celý text k dispozícii tu. (19.4.2023)

Text bol prijatý 555 hlasmi za, 49 proti a 26 sa zdržalo hlasovania.

O mam

Odporúčame pozrieť

Veľvyslanci EÚ sa dohodli na rokovacích rámcoch pre Ukrajinu a Moldavsko

Veľvyslanci EÚ sa v zásade dohodli na rokovacích rámcoch pre prístupové rozhovory Ukrajiny a Moldavska, …

Consent choices