Európsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Týždeň v EP: Transformácia priemyslu, rozširovanie EÚ či testovanie kozmetiky na zvieratách

Europoslanci sa budú na pôde výborov Európskeho parlamentu venovať novým pravidlám v oblasti priemyselných emisií a vymáhaniu majetku z trestnej činnosti.

Zákonodarcovia tiež zhodnotia pokrok Severného Macedónska a Albánska na ceste do EÚ a vypočujú si predkladateľov európskej občianskej iniciatívy požadujúcich posilnenie zákazu testovania kozmetiky na zvieratách.

Boj proti priemyselnému znečisteniu

Poslanci z Výboru EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) budú v stredu hlasovať o návrhu na zmenu pravidiel EÚ pre priemyselné emisie, ktoré sa týkajú viac ako 30.000 veľkých priemyselných zariadení a 20.000 chovov hospodárskych zvierat v EÚ. Novelizácia pravidiel by mala podporiť zelenú transformáciu veľkých priemyselných podnikov a priniesť zlepšenie situácie v oblasti zdravia a životného prostredia.

Vymáhanie a konfiškácia majetku z trestnej činnosti

Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) bude v utorok hlasovať o nových pravidlách EÚ v oblasti vymáhania majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti. Návrh právnej úpravy by mal rozšíriť pôsobnosť v súčasnosti platnej smernice, umožniť členským štátom urýchlene a efektívne skonfiškovať majetok z trestnej činnosti a odstrániť existujúce legislatívne nedostatky. Podľa odhadov by príjmy z organizovanej trestnej činnosti v EÚ mohli dosahovať 139 miliárd eur ročne.

Rozširovanie EÚ: pokrok Severného Macedónska a Albánska

Výbor EP pre zahraničné veci (AFET) bude v stredu hlasovať o dvoch uzneseniach, prostredníctvom ktorých zhodnotí pokrok Severného Macedónska a Albánska na ceste k členstvu v EÚ. Poslanci pravdepodobne požiadajú vládu v Skopje, aby zintenzívnila svoje úsilie o zlepšenie správy vecí verejných a prístupu k spravodlivosti. Vládu v Tirane by uznesenie malo vyzvať na preukázanie stabilného pokroku pri garantovaní dodržiavania zásad právneho štátu a základných práv.

Viac..  Raňajkové jedlá: EP prijal pravidlá pre lepšiu informovanosť spotrebiteľov

Európska občianska iniciatíva za kozmetické výrobky netestované na zvieratách

Testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách bude vo štvrtok predmetom diskusie poslancov so zástupcami európskej občianskej iniciatívy s názvom „Save Cruelty Free Cosmetics“, ktorej cieľom je zlepšiť životné podmienky zvierat a ochranu životného prostredia. Verejné vypočutie prebehne na pôde Výboru EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). Pod iniciatívu zameranú na sprísnenie zákazu testovania kozmetiky na zvieratách sa za jeden rok podpísalo takmer 1,5 milióna ľudí z celej EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Týždeň v EP: Sloboda médií, umelá inteligencia, Euro 7 či bezpečnosť hračiek a sankcie

Umelá inteligencia: Parlament prijme prelomový zákon Poslanci budú hlasovať o nových pravidlách, ktoré zabezpečia, aby …

Consent choices