Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

M. Beňová: Pozastavenie čerpania európskych fondov treba uplatňovať veľmi opatrne

Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu je opäť venovaný  porušovaniu zásad právneho štátu a základných práv v Maďarsku a s tým súvisiacim zmrazením fondov Európskej únie (EÚ).

Dlhodobo upozorňujem, že mechanizmus umožňujúci pozastavenie čerpania európskych fondov z dôvodu podozrení z porušovania pravidiel právneho štátu je potrebné uplatňovať veľmi opatrne,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Úroveň dodržiavania princípov právneho štátu v Maďarsku vykazuje na základe výsledkov rôznych šetrení v porovnaní s ostatnými členskými krajinami isté nedostatky. „Preukázané porušenie platných princípov by však v závislosti od jeho závažnosti malo znamenať skôr udelenie primeranej pokuty a nie úplné zastavenie financovania pomoci  najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva či stopnutie peňazí na obnovu a výstavbu infraštruktúry,“ uviedla europoslankyňa.

Viac..  Jozef Mihál: 25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia za kauzu dobytkár

Mechanizmus podmienenosti síce uvádza, že koneční prijímatelia by nemali doplácať na pozastavenie vyplácania európskych fondov. „Zároveň však zatiaľ neexistuje overený spôsob ako k nim distribuovať finančnú pomoc bez spolupráce s centrálnou vládou konkrétneho členského štátu,“ uzavrela Monika Beňová.

O mam

Odporúčame pozrieť

Jozef Mihál: 25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia za kauzu dobytkár

25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia …

Consent choices