Európsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Slovensko by mohlo mať od roku 2024 15 europoslancov, o jedného viac ako teraz

Slovensko by po eurovoľbách v júni 2024 mohlo mať 15 europoslancov, o jedného viac ako v súčasnosti. Navrhol to výbor Európskeho parlamentu pre ústavné veci (AFCO) v súbore textov, v ktorých pre europoslancov z deviatich členských krajín EÚ navrhol pridať 11 nových kresiel. Informuje o tom spravodajca TASR.

Súčasný 705-členný Európsky parlament (EP) by mal podľa návrhu AFCO 716 europoslancov. Mandáty z „rezervy“ po odchode britských poslancov po brexite navrhol AFCO na základe demografických zmien. Správa navrhuje, aby sa na rok 2024 vytvorilo 11 dodatočných mandátov – po dva pre Holandsko a Španielsko a po jednom pre Slovensko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Lotyšsko, Rakúsko a Slovinsko. Jej autormi sú rumunský europoslanec Loránt Vincze a francúzsky Sandro Gozi.

Navrhované zmeny by mali zahŕňať aj dodatočnú rezervu pre 28 europoslancov zvolených na spoločnej európskej kandidátke v rámci celoúniového volebného obvodu. EP by tak mal 744 členov. O návrhu výboru AFCO o 11 dodatočných mandátoch budú europoslanci hlasovať vo štvrtok v pléne EP v Štrasburgu a odobriť tento návrh musia aj lídri členských krajín na summite EÚ. Loránt Správa má „najvyššiu možnosť dosiahnuť jednomyseľný súhlas členských štátov“ na pridanie navrhnutého počtu kresiel, uviedol Vincze pre médiá.

Viac..  Týždeň v EP: Inflácia, bezpečnosť na cestách, údaje pacientov, aj podpora hudobníkov

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Ženám patrí v Únii tretina poslaneckých mandátov v národných parlamentoch

V júli 2022 patrilo ženám 32,7 % všetkých poslaneckých mandátov v národných parlamentoch v celej …

Consent choices