Vjosa OSMANI-SADRIU, prezidentka Kosova. PHOTO: © European Union 2023 - Source : EP

Kosovská prezidentka: Potrebujeme dôveryhodný plán EÚ pre náš región

Prezidentka Kosova Vjosa Osmani-Sadriu vystúpila v stredu pred Európskym parlamentom na oficiálnej schôdzi v Štrasburgu. „Kosovo a jeho ľud naďalej hľadí do budúcnosti – európskej budúcnosti,“ povedala prezidentka Osmani a vyzvala na intenzívnejšiu regionálnu spoluprácu. „Ponúkli sme spoluprácu všetkým našim susedom a urobili sme tak z veľkej časti preto, že naši ľudia si zaslúžia jasnejšiu budúcnosť,“ dodala. Pre Srbov žijúcich v Kosove zdôraznila, že Kosovo „je vaším domovom a my urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa uistili, že sa budete cítiť chránení, že sa budete cítiť súčasťou, rovnocenní a vypočutí.“

Ako prvá prezidentka Kosova od nezávislosti Kosova v roku 2008, ktorá vystúpila pred Európskym parlamentom, zdôraznila, že jej krajina si z celého srdca želá udržateľný, spravodlivý mier a stabilitu pri rešpektovaní zvrchovanosti, územnej celistvosti a dobrých susedských vzťahov. „V tomto procese potrebujeme silné európske vedenie – ktorého sme tak často svedkami v tomto Parlamente – v každej inštitúcii. To si bude vyžadovať proaktívny, dôveryhodný a jednoduchý plán pre budúcnosť nášho regiónu ako súčasti európskej rodiny,“ povedala.

V rozhovore o ceste Kosova k členstvu v EÚ prezidentka Osmani povedala, že jej krajina uznáva výzvy, ktoré pred ňou stoja, a že Kosovo verí v proces založený na zásluhách pre krajiny, ktoré skutočne rešpektujú európske hodnoty a konajú podľa nich. „V našej DNA sú európske hodnoty a duch EÚ hlboko zakorenené. Sú to hodnoty, ktoré formovali našu minulosť, inšpirujú nás v súčasnosti a vedú nás do budúcnosti, v ktorej bude Kosovo majákom európskych ideálov,“ dodala.

Viac..  EÚ nie je dostatočne pripravená na krízu dodávok plynu

Prezidentka Osmani zdôraznila záväzok Kosova v oblasti právneho štátu a spravodlivosti, ako aj boja proti trestnej činnosti a korupcii a zvýšenia transparentnosti. Kosovo sa tiež podľa nej zameriava na presadzovanie rodovej rovnosti a podporu posilnenia postavenia žien vo všetkých oblastiach života. „Hodnoty EÚ slúžia ako náš morálny kompas a vedú nás a našich ľudí k najvyšším vrcholom úspechu,“ povedala prezidentka Osmani.

Pokiaľ ide o ruskú agresiu voči Ukrajine, prezidentka vyhlásila, že „by nemala existovať žiadna šedá zóna, pokiaľ ide o to, kde stojíme ak ide o autokracie a tyranie. (…) Kosovo môže byť malou krajinou, ale sme ochotní urobiť čokoľvek, aby sme podporili našich ukrajinských priateľov,“ povedala.

Celý prejav si môžete pozrieť tu.

O mam

Odporúčame pozrieť

Výbor Rady Európy podporil členstvo Kosova; Srbsko to odsúdilo

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému …

Consent choices