ukrajina, nato
zdroj: NATO

Europarlament chce, aby NATO vyzvalo Ukrajinu na vstup do Aliancie

Europoslanci vyzvali spojencov NATO, aby dodržali svoj záväzok voči Ukrajine a pripravili pôdu na to, aby bol Kyjev pozvaný za člena obrannej aliancie.

V uznesení prijatom vo štvrtok 425 hlasmi za, pričom 38 bolo proti a 42 sa hlasovania zdržalo, poslanci zdôrazňujú, že očakávajú, že „prístupový proces sa začne po skončení vojny a čo najskôr sa ukončí“.

Kým sa nedosiahne plné členstvo, EÚ a jej členské štáty musia spolu so spojencami NATO a podobne zmýšľajúcimi partnermi úzko spolupracovať s Ukrajinou na vytvorení dočasného rámca pre bezpečnostné záruky, ktorý by mal vzniknúť ihneď po vojne. Parlament zdôrazňuje, že integrácia Ukrajiny do NATO aj EÚ by posilnila regionálnu a globálnu bezpečnosť a väzby medzi Ukrajinou a euroatlantickou komunitou.

Zničenie Kachovskej priehrady je vojnovým zločinom

Poslanci čo najdôraznejšie odsúdili, že Rusko 6. júna zničilo Kachovskú priehradu, čo označili za vojnový zločin. Dúsledkom boli rozsiahle záplavy a environmentálna katastrofa, ako aj ekocída na Ukrajine. Všetci tí, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny vrátane zničenia priehrady, budú braní na zodpovednosť v súlade s medzinárodným právom, dodali poslanci.

Potreba komplexného balíka EÚ na obnovu Ukrajiny

Parlament požaduje komplexný a primeraný balík EÚ na obnovu Ukrajiny, ktorý by sa mal zamerať na okamžitú, strednodobú a dlhodobú pomoc, obnovu a zotavenie krajiny. Poslanci so záujmom očakávajú nadchádzajúcu revíziu súčasného viacročného finančného rámca Európskou komisiou a navrh nástroja na obnovu Ukrajiny, ktoré pokryjú financovanie potrieb obnovy Ukrajiny v nasledujúcich rokoch.

Poslanci zdôraznili, že je dôležité prepojiť obnovu Ukrajiny s jej prípravami na pristúpenie k EÚ a prebiehajúcimi domácimi reformami, pričom zdôraznili, že obnova poškodenej infraštruktúry a priemyselných kapacít by sa mala uskutočniť v súlade so zásadou „lepšia obnova“ a Európskou zelenou dohodou. To by pomohlo transformovať krajinu na bezuhlíkový a digitálny moderný európsky sociálny štát a trhové hospodárstvo.

Nádej, že rokovania o vstupe do EÚ s Ukrajinou sa začnú tento rok

Parlament napokon opakuje svoju podporu rozhodnutiu Európskej rady udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ v minulom roku. Europoslanci vyjadrili nádej na kladné odporúčanie Európskej komisie, akonáhle Ukrajina úspešne dokončí sedem krokov uvedených v stanovisku Komisie. Žiadajú jasnú cestu pre začiatok rokovaní o pristúpení, ktoré by sa s dostatočnou podporou mohli začať už v tomto roku. Všetky podrobnosti nájdete a celé uznesenie bude dostupné tu (15.6.2023).

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (S&D, SK) uviedla: „Ruská agresia spôsobuje Ukrajine mnohomiliardové škody. Týkajú sa desiatok tisíc zničených rodinných a bytových domov, úradov, ciest, nemocníc, škôl, elektrární a mnoho ďalšieho. Tieto bude nevyhnutné obnoviť. Rekonštrukcia vojnou zničenej krajiny pritom nebude jednoduchá a už vôbec nie lacná. Vyžadovať si bude obrovské investície, rádovo v stovkách miliárd eur. Európska únia a jej členské štáty majú záujem hrať pri rekonštrukcii a výstavbe ukrajinskej infraštruktúry kľúčovú úlohu. To by malo priniesť nové možnosti aj pre slovenské firmy a podnikateľov. Dôležité je, aby sa slovenskí vládni predstavitelia o túto príležitosť aktívne zaujímali. Mnohé krajiny majú totiž už dnes pripravené konkrétne projekty a iniciatívy, zatiaľ čo my v takomto plánovaní veľmi zaostávame.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Minulotýždňové zničenie Kachovskej priehrady na Ukrajine je ľudská aj ekologická katastrofa. To, čo urobilo Rusko, je akt terorizmu. Ak dnes niekto na Slovensku bráni záujmy Ruska – či už otvorene alebo to schováva za slová o mieri, prípadne viní z vojny Západ, robí v skutočnosti len jedno. Nehanebne slúži predstaviteľom teroristického režimu. EÚ aj Slovensko musia aj naďalej jednoznačne stáť za Ukrajinou a robiť maximum preto, aby vojnu nad teroristickým režimom vyhrala. Táto podpora by mala zahŕňať aj plány na povojnovú obnovu Ukrajiny, a tiež jej integráciu do NATO. Ak Ukrajina ostane v šedej zóne, Rusko môže túto brutálnu agresiu zopakovať. Členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii posilní nielen bezpečnosť nášho východného suseda, ale aj bezpečnosť Slovenska a celej Európy.“

Viac..  Miriam Lexmann: Slovensko potrebuje mať svoju hospodársku politiku, ktorá bude záväzná na niekoľko období

Videoreakcia poslanca Vladimíra Bilčíka (EPP, SK) je k dispozícii tu.

Videoreakcia poslanca Roberta Hajšela (S&D, SK) je k dispozícii tu.

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Európska a mierová Ukrajina bude prínosom aj pre Slovensko. Je na nás, či to dokážeme v plnej miere využiť. Aj preto povojnová obnova Ukrajiny, ktorú verím bude platiť z čo najväčšej miery ruský agresor, musí napomôcť prepojeniu aj medzi našimi dvoma krajinami. Slovensko môže byť dôležitým mostom Ukrajiny do zvyšku Európy. Táto obnova navyše musí riešiť nielen dôsledky ruskej agresie, vrátane ekocídy, ale napríklad aj využitie zelenej energie. Tak, aby ani jedna z našich krajín nebola závislá na dovoze fosílnych palív. Rovnako vieme spoločne lepšie chrániť prírodu, či prejsť na obehovú ekonomiku. A aj o to musí byť obnova Ukrajiny a rozvoj Slovenska.“

Videoreakcia poslanca Martina Hojsíka (RE, SK) je k dispozícii tu.

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Ďalšia integrácia Ukrajiny bude mať pozitívny prínos pre obe strany, osobitne pre východ Slovenska. Už teraz pripravujme plán integrácie Ukrajiny. Nemôže sa stávať, že uvoľníme dovozy obilia z Ukrajiny a farmári zo Slovenska a Poľska budú prekvapení, budú protestovať a EÚ bude narýchlo prijímať improvizované opatrenia. Už teraz pripravujme plán rekonštrukcie Ukrajiny. Aby sme potom nemuseli v rýchlosti robiť chyby. Teraz si môžeme stanoviť ciele a cestu k čo najefektívnejšej rekonštrukcii. Viď niektoré projekty EÚ, v ktorých EDA identifikoval plytvanie.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Dlhodobo zdôrazňujem, že Európska únia potrebuje komplexnú stratégiu na podporu Ukrajiny. Takáto musí zahŕňať mnohostranný prístup vrátane podpory suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, poskytovania humanitárnej pomoci, ako aj podpory rekonštrukcie krajiny. V neposlednom rade je potrebné zamerať sa na podporu európskej integrácie Ukrajiny, pričom sa od začiatku zasadzujem, aby táto integrácia mala kreatívnu formu, akou je napríklad začlenenie Ukrajiny a ďalších kandidátskych krajín ako pozorovateľov do pracovných skupín Európskej komisie a Rady, ako aj postupná sektorová integrácia kandidátskych krajín do jednotného trhu.“

Videoreakcia poslankyne Miriam Lexmann (EPP, SK) je k dispozícii tu.

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Posledný vývoj na Ukrajine, spojený so zničením Kachovskej priehrady naznačuje, že mierové urovnanie tohto sporu je v nedohľadne. Avšak i v týchto časoch je nutné myslieť na povojnovú obnovu Ukrajiny. Tá musí byť výsledkom medzinárodného úsilia. Prosperita Ukrajiny bude totiž do značnej miery ovplyvňovať prosperitu v Európe i v celom svete.“

Videoreakcia poslanca Petra Polláka (EPP, SK) je k dispozícii tu.

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Odpálenie Kachovskej priehrady dokazuje, že Kremeľ sa neštíti ničoho. Ruský teroristický režim bude raz potrestaný. Zároveň však potrebujeme vyčleniť dostatočné finančné prostriedky na rekonštrukciu Ukrajiny a jej začlenenia do euroatlantického spoločenstva.“

Videoreakcia poslanca Ivana Štefanca (EPP, SK) je k dispozícii tu.

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „Rusko pácha na našom susedovi nielen terorizmus, ale aj ekocídu. S vodou z priehrady, ktorá brala životy, strháva domy a majetok, no tiež unáša toxické látky do Čierneho mora a ničí poľnohospodársku pôdu je výrazne ohrozená biodiverzita a životné prostredie celej oblasti. Pevne verím, že sa dočkáme dňa, kedy sa za tieto činy proti ľuďom a prírode bude Putinov režim spravodlivo zodpovedať. Na nápravu environmentálnych škôd bude potrebný silný akčný plán a politická vôľa aj zo strany EÚ.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Eurostat: Koncom júla malo v EÚ dočasnú ochranu 4,1 milióna ľudí z Ukrajiny

V členských krajinách EÚ malo k 31. júlu tohto roka štatút dočasnej právnej ochrany o …

Consent choices