Dohoda EÚ - Nový Zéland. PHOTO: © European Union 2023 - Source : EP

Zástupcovia EÚ a Nového Zélandu podpísali dohodu o voľnom obchode

Zástupcovia Európskej únie (EÚ) a Nového Zélandu podpísali dohodu o voľnom obchode. Okrem toho bude Nový Zéland v budúcnosti súčasťou výskumného a výmenného programu Horizon Europe v hodnote niekoľkých miliárd eur, ako ďalej v nedeľu oznámila Európska komisia (EK). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri podpise uviedla, že obchod medzi oboma partnermi by sa vďaka dohode mohol zvýšiť približne o 30 %. Investície smerujúce z EÚ na Nový Zéland by sa mohli zvýšiť až o 80 %, uviedol podpredseda EK Valdis Dombrovskis.

Export z EÚ na Nový Zéland by podľa údajov EÚ mohol vzrásť až o 4,5 miliardy eur ročne. Podľa týchto informácií môžu spoločnosti už v prvom roku ušetriť na clách približne 140 miliónov eur. Dohoda by mala nadobudnúť platnosť v roku 2024. Šéf oddelenia zahraničného obchodu Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Volker Treier označil dohodu za „maják v inak pochmúrnom prostredí zahraničného obchodu„. Podľa neho je protiváhou k rastúcemu protekcionizmu na celom svete. Po podpise sa text zašle na schválenie Európskemu parlamentu. Potom by mohlo dôjsť k ratifikácii. Rokovania o dohode sa začali v júni 2018.

Viac..  EP a Rada EÚ sa predbežne dohodli na modernizácii riadenia priemyselných emisií

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EP a Rada EÚ sa predbežne dohodli na modernizácii riadenia priemyselných emisií

Komisia víta predbežnú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou, ktorou sa posilňujú súčasné ustanovenia týkajúce sa …

Consent choices