Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Reforma trhu s elektrinou v EÚ: europoslanec Hajšel ju považuje za nevýhodnú pre Slovensko

Európsky parlament vo svojom výbore pre energetiku a priemysel schválil tento týždeň reformu trhu s elektrinou, ktorá by mala zabrániť opakovaniu veľkých skokov cien energií a poskytnúť stabilnešie trhové prostredie  výrobcom a väčšiu ochranu aj zraniteľným domácnostiam.

Europoslancami schválená reforma, ktorú prerokúvajú aj ministri členských krajín EÚ v Rade, ustanovuje nové pravidlá využívania takzvaných obojsmerných kontraktov o rozdiele (Contracts for Difference), ktoré by výrobcom mali zabezpečiť istú úroveň príjmov nezávisle od cenových výkyvov na trhu a v prípade vysokých trhových cien by sa nadmerné výnosy mali prerozdeliť medzi koncových využívateľov. Istú ochranu by tak mali dostať aj domácnosti.  

Podstatou reformy je ale, že z výnosov z týchto kontrakov by sa malo investovať najmä do rozvoja obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie. V jej prípade sa to ale podľa verzie schválenej v europarlamente týka iba nových jadrových zdrojov. Slovenský europoslanec Robert Hajšel (frakcia SD, kandidoval za SMER-SD) reformu trhu s elektrinou pri hlasovaní ako jediný poslanec zo Slovenska nepodporil a zdôraznil, že v tejto podobe nie je pre Slovensko výhodná. „Táto reforma totiž neobsahuje ustanovenia umožňujúce investíciami financovať upgrade už existujúcich jadrových elektrární, čo by dokázalo predĺžiť ich životnosť aj o 20 rokov,“ zdôraznil Hajšel, ktorý sa do poslednej chvíle na rokovaniach vo výbore snažil podobu reformy zmeniť, aby nový dizajn trhu s elektrinou nediskriminoval žiadnu jadrovú energiu. 

Viac..  Europoslanec Hajšel: Musíme mať zodpovednosť za to, čo povieme

Možnosť investovať aj do existujúcich jadrových rektorov je podľa Hajšela pre  Slovensko veľmi dôležitá, keďže zatiaľ nepadli potrebné rozhodnutia, či sa na Slovensku bude investovať skôr do výstavby nových jadrových reaktorov alebo do predlžovania životnosti starších reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko si jednoducho ešte dlho nedokáže potrebné množstvo elektriny vyrobiť iba z obnoviteľných zdrojov. Bez jadra, ktoré sa dnes podiela na výrobe elektriny viac ako 70 percentami si nemožno vyrovnávanie energetickej sústavy a ani ďalšiu dekarbonizáciu slovenskej ekonomiky ani predstaviť,“ zdôraznil Hajšel, podľa ktorého má ale všetky tromfy v rukách slovenská vláda, aby na rokovaniach Rady ministrov, ktoré budú v tejto veci pokračovať na jeseň, konečnú podobu reformy prispôsobila pre potreby našej krajiny.

O mam

Odporúčame pozrieť

Krajiny EÚ schválili reformu trhu s elektrickou energiou, ochráni spotrebiteľov

Ministri členských krajín Európskej únie (EÚ) zodpovední za oblasť energetiky v utorok v Bruseli odobrili …

Consent choices