plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európske veľkoobchodné ceny plynu vzrástli

Európske veľkoobchodné ceny plynu v piatok ráno vzrástli. Dôvodom bolo zníženie očakávaní týkajúcich sa produkcie veternej a solárnej energie. Tento nárast však zrejme nebude trvalý, keďže dopyt zostáva nízky a zásoby vysoké. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa na burze TTF v Amsterdame v piatok o 9.45 h SELČ predával s plusom 1,15 eura po 29,65 eura za megawatthodinu (MWh). A jednodňový kontrakt si pripísal 2,92 eura a stúpol na 30 eur za MWh. V piatok sa posilnil aj referenčný britský kontrakt na plyn. Podľa analytikov firmy Engie’s Energy Scan ceny plynu podporili očakávania, že výroba veternej a solárnej energie v Nemecku výrazne klesne.

Trhy sú podľa obchodníkov výrazne volatilné a citlivé na veci, ako je horúce počasie v lete, čo tlačí ceny nahor. Ďalším faktorom je zvýšenie napätia na ruskej strane, ktoré podporili zmienky o kvótach na vývoz energie. Ak sa však neobjavia ďalšie správy, napríklad o výpadkoch dodávok, ceny zrejme opäť klesnú.

Viac..  P. Donohoe: Európska ekonomika potrebuje rýchlejší rast

Podľa Gas Infrastructure Europe sú európske zásobníky plynu aktuálne naplnené na 82,5 %, čo znamená, že EÚ zrejme výrazne v predstihu splní svoj cieľ naplniť ich na 90 % do 1. novembra. Toky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu zostali stabilné.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

Ceny plynu v Európe vzrástli pre neplánované výpadky dodávok z Nórska

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na najvyššiu úroveň od začiatku roka po tom, ako …

Consent choices