Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /Jablko, RE/. PHOTO: FB LĎN.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Doráňaná Štiavnica nás teraz potrebuje viac ako kedykoľvek predtým

Sme na chalupe v Banskej Štiavnici. Mnohí z ľudí, ktorí tu majú prevádzky, reštaurácie a obchodíky, hlásia pokles turistov. Aj nám sa zdá, že Štiavnica je oproti minulým letám prázdnejšia.

Jedni vravia, že je to kvôli požiaru, ktorý zlikvidoval budovy v centre mesta, vrátane Banky lásky. Ďalší sa prikláňajú k tomu, že sa ľudia po pandémii rozcestovali za hranice, k moru, aby si vynahradili to, že počas nej cestovať nemohli.

Stretla som sa aj s tým, že sa ľudia sťažujú na ceny na Slovensku za ubytovanie aj za reštaurácie, vraj ich vyjde dovolenka vonku lacnejšie ako doma. Nedávno mi skupina mladých hovorila, že chodia výlučne do poľských a nie našich Tatier, lebo tam ich to vyjde na polovicu a služby sú oveľa lepšie.

My sme boli na predĺženom víkende v Londýne🇬🇧 a je pravda, že jedlo pri Buckinghamskom paláci nás vyšlo toľko ako obed v Bratislave alebo aj v Štiavnici. Akurát alkohol je u nás stále lacnejší ako inde.

Slovensko je jedna nádherná krajina s rozmanitými regiónmi, ktoré majú čo ponúknuť. A predsa sa nám nedarí naštartovať turistický ruch. Čím to je? Je to službami?

Väčšina reštaurácií v Taliansku, v Grécku, ale aj v Belgicku sú rodinné podniky. Pracuje tam otec, matka, deti aj širšia rodina a je vidieť, že k podniku majú vzťah, že ich živí a že im záleží na tom, aby hosť prišiel zas. U nás akoby chýbala tradícia rodinných reštaurácií, či penziónov. Reštauráciu vedie prevádzkar a obsluhuje brigádnik. Nedávno sme boli svedkom toho, ako manželský pár z Nemecka odišiel z drahej reštaurácie v centre Bratislavy, lebo brigádnik priniesol jedlo pani a až o pol hodiny priniesol steak (36 eur) pánovi, bez objednanej prílohy. Ale možno to bola len výnimka.

Viac..  Eugen Jurzyca: Chcem, aby Slovák mohol pozerať MS v hokeji u svojho poskytovateľa, aj keď je fyzicky v inom členskom štáte

My si nevieme predstaviť leto bez Štiavnice. Tento rok je akási smutnejšia. Boli sme pozrieť centrum, pohľad na zhorené budovy nás veľmi zasiahol. Rovnako vystrašení obchodníci, ktorí sú počas sezóny závislí na počte návštevníkov Štiavnice.

Príďte pozrieť najkrajšie mesto na Slovensku. Doráňaná Štiavnica nás teraz potrebuje viac ako kedykoľvek predtým🙂🇸🇰.

O red

Odporúčame pozrieť

zdravotne postihnuti

Európsky parlament prijíma preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím pre celú EÚ

Európski poslanci dali poslednú zelenú európskemu preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím a európskemu parkovaciemu …

Consent choices