Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union 2022

Von der Leyenová vyzdvihla pokrok Ukrajiny pri prijímaní reforiem

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok ocenila „úžasný“ pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla pri prijímaní reforiem týkajúcich sa boja proti korupcii, ochrany práv menšín a zabezpečenia nezávislého súdnictva. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

EÚ vlani udelila Ukrajine štatút kandidátskej krajiny, pričom si stanovila sedem podmienok na začatie prístupových rokovaní. Okrem iného je medzi nimi i reforma ukrajinského súdnictva a obmedzenie korupcie, prijatie opatrení proti praniu špinavých peňazí a zabezpečenie práv menšín. „Ukrajina pracuje na balíku reforiem „od nezávislosti súdnictva po boj proti korupcii, od práv menšín po slobodu médií,“ povedala von der Leyenová na podujatí v New Yorku. „Musím povedať, že je úžasné vidieť, ako rýchlo a odhodlane Ukrajina zavádza tieto reformy i napriek vojne. Bránia svoju krajinu a prijímajú reformy,“ dodala šéfka EK, no nešpecifikovala nijaké konkrétne opatrenia, ktoré mala na mysli.

Viac..  Nigel Farage: Rusko bolo k vojne na Ukrajine vyprovokované

Medzinárodný menový fond (MMF) v júni súhlasil s poskytnutím novej tranže vo výške 890 miliónov dolárov Ukrajine na základe „veľkého pokroku“ ukrajinskej vlády pri plnení reformných záväzkov. Uviedol však, že ostatné opatrenia týkajúce sa transparentnosti a boja proti korupcii „musia začať bezodkladne“.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

mobil

Eurokomisia víta predĺženie dohody o roamingu s Ukrajinou

Európska komisia (EK) v stredu privítala v poradí už piate predĺženie dobrovoľnej dohody medzi 22 …

Consent choices