ocel
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európska komisia schválila štátnu pomoc dve miliardy eur oceliarni

Európska komisia (EK) vo štvrtok schválila poskytnutie štátnej pomoci v celkovej hodnote dve miliardy eur pre nemecký priemyselný gigant ThyssenKrupp. Grant vo výške 550 miliónov eur má smerovať do výstavby veľkého závodu v meste Duisburg, kde chce ThyssenKrupp vyrábať oceľ s využitím postupov šetrnejších k životnému prostrediu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Zostávajúcich 1,45 miliardy eur bude slúžiť na financovanie dodatočných nákladov počas prvých desiatich rokov prevádzky nového závodu. Konkrétne ide o investície, súvisiace s využitím vodíka ako obnoviteľného zdroja na výrobu ocele. Schválenie pomoci „prispeje k ekologizácii jedného z najviac znečisťujúcich odvetví a zároveň pomôže Nemecku znížiť závislosť od dovozu fosílnych palív“, uviedla vo vyhlásení podpredsedníčka Komisie Margrethe Vestagerová.

Nové zariadenie má byť v prevádzke od roku 2026. Komisia očakáva, že počas svojho životného cyklu ušetrí približne 58 miliónov ton oxidu uhličitého v porovnaní s tradičnými metódami výroby ocele. Spoločnosť ThyssenKrupp, najväčší nemecký výrobca ocele, zamestnáva v Duisburgu približne 13.000 ľudí. Nové výrobné zariadenie by sa po vybudovaní stalo najväčším svojho druhu v Nemecku.

Viac..  Eugen Jurzyca: Chýba nám analýza nákladov a prínosov pomoci pre Ukrajinu

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Komisia

EÚ predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci do konca júna 2024

Európska komisia v pondelok oznámila, že predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci o ďalšie tri mesiace, …

Consent choices