zemny plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ceny plynu v Európe vzrástli

Európske veľkoobchodné ceny plynu v utorok vzrástli. Dôvodom sú obavy z ďalších možných výpadkov produkcie v Nórsku a nízkeho počtu plánovaných dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa na burze TTF v Amsterdame v utorok do 11.45 h SELČ zvýšila o 1,80 eura na 30,60 eura za megawatthodinu (MWh). A jednodňový kontrakt zdražel o 1,10 eura. Zdražel aj referenčný britský kontrakt na plyn. „Augustový kontrakt stále vyvoláva určité obavy v súvislosti s potenciálnymi problémami s možnými výpadkami produkcie v Nórsku a malým prúdom LNG do Európy v nasledujúcich týždňoch,“ uviedla konzultačná spoločnosť Auxilione. V súčasnosti nie sú naplánované žiadne tankery s LNG do britských prístavov, pričom šesť tankerov má doraziť do Belgicka alebo Holandska do konca mesiaca.

Podľa analytikov spoločnosti Refinitiv celkový nórsky vývoz v utorok je podobný pondelňajšiemu (24. 7.), keď dosiahol 338 miliónov kubických metrov za deň. Údržba na nórskom plynovom poli Dvalin bola pritom predĺžená do 28. júla a údržbárske práce sú v auguste naplánované aj na iných miestach, ako je napríklad pole Troll a spracovateľský závod Kollsnes. Britské ceny plynu podporila tiež nižšia výroba jadrovej energie, ktorá bola v pondelok najmenšia od februára. Prispeli k tomu plánované aj neplánované odstávky.

Viac..  Komisia navrhuje predĺžiť núdzové opatrenia v oblasti energetiky o jeden rok

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ceny plynu v Európe v piatok ráno vzrástli

Európske veľkoobchodné ceny plynu v piatok ráno vzrástli, keďže zamestnanci v kľúčových austrálskych závodoch na …

Consent choices