Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: TV JOJ.

Europoslanec Martin Hojsík: Slovensko sa musí naučiť čerpať eurofondy

BRATISLAVA / Dávajú nám miliardy a my ich vyhadzujeme von oknom. Ako je známe, Slováci sú dlhodobo na chvoste Európskej únie v čerpaní eurofondov. O tom, kde robíme základnú chybu a ako sa zo začarovaného kruhu dostať hovorí europoslanec Martin Hojsík /PS, RE/.

​​
Kde robí Slovensko najväčšiu chybu pri čerpaní eurofondov?

Toto považujem za jednu z obrovských tragédií, pretože Európska únia nám dáva miliardy na to, aby sme Slovensko spravili lepším pre život a pripravil ho na budúcnosť, a my to nevieme využiť. To je niečo, čo verím, že sa nám podarí zmeniť. Časť eurofondov nám už, žiaľ, prepadne, no potrebujeme zmeniť to, čo máme práve na stole tak, aby Slovensko bolo krajinou budúcnosti.

V čom sú tie chyby v praxi?

Robíme si k tomu príliš komplikovanú administratívu. Napríklad, na obnovu domov nemáme jedno miesto, kde občan príde a dozvie sa informácie, ale máme to pod ministerstvom dopravy a výstavby, pod ministerstvom hospodárstva, pod ministerstvom životného prostredia a každý si to robí pod vlastnou agentúrou. Je to chyba. Potrebujeme to zjednodušiť pre ľudí a dať im jedno miesto, kam môžu prísť a získať pomoc.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Skalický trdelník si už nebude môcť hocikto privlastňovať, vznikne európsky register

Existuje možnosť, že je systém nastavený zložito zámerne, aby dochádzalo k možným únikom?

Ja v tomto nerád špekulujem. Je taká možnosť, ale radšej sa pozerám dopredu, ako to môžeme zmeniť. Som rád, že a bavíme s Poliakmi, ktorí sú v tomto premianti. Naopak Slovensko spolu s Bulharskom sú na chvoste, a to je tragédia.

Ďalej sa v rozhovore dozviete, ako pomáha Európska únia pri nebezpečnom počasí aj formou univerzálneho čísla 112, a ako sa pozerá na riešenia klimatickej krízy:

O red

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Na Slovensku zomrie predčasne 5000 ľudí ročne kvôli zlému ovzdušiu

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices