migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Frontex: Nelegálna migrácia do EÚ v prvom polroku stúpla medziročne o 10 percent

Nelegálna migrácia do Európskej únie vzrástla v prvej polovici roka 2023 v porovnaní s minulým rokom o desať percent. Väčšina migrantov prišla do Únie stredomorskými trasami, uviedla v pondelok Európska pohraničná a pobrežná stráž (Frontex). TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

Od začiatku roka do konca júna nahlásil Frontex viac ako 132.000 pokusov o vstup na územie Európskej únie mimo bežných hraničných priechodov, čo je o desať percent viac ako v rovnakom období v roku 2022. Pohraničná agentúra ďalej uvádza, že počet prechodov cez Stredozemné more vzrástol o viac ako tretinu a celkovo až polovica nelegálnych migrantov prišla do EÚ tadiaľto. Zintenzívnila sa najmä migrácia cez Tunisko do Talianska. Na všetkých ostatných trasách zaznamenali medziročný pokles.

EÚ sa dlhodobo snaží o zníženie nelegálnej migrácie z Blízkeho východu, Afriky a Ázie, a to aj napriek kritike skupín na ochranu ľudských práv, ktoré tvrdia, že na dosiahnutia tohto cieľa EÚ podporuje režimy s demokratickým deficitom. Začiatkom tohto mesiaca podpísal Brusel dohodu s Tuniskom o obmedzení nelegálnej migrácie na územie EÚ. Agentúra Reuters hodnotí, že EÚ je odhodlaná prísne kontrolovať nelegálnu migráciu v Stredomorí pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni 2024. Európska ombudsmanka Emily O’Reillyová medzičasom oznámila, že preskúma dohodu s Tuniskom. Okrem toho v súčasnosti preveruje, či Frontex dodržiava záväzky v oblasti ľudských práv vrátane povinnosti zachraňovať ľudí na mori.

Viac..  V Bruseli bol prijatý prelomový akt o umelej inteligencii

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

azyl

Fínsko žiada celoeurópske riešenia, aby sa zastavil tok migrantov z Ruska

Fínsky premiér Petteri Orpo žiada Európsku úniu, aby našla spoločné opatrenia, ktoré by zabránili tzv. …

Consent choices