Josep BORRELL FONTELLES, šéf únijnej diplomacie. PHOTO: © European Union 2023 - Source : EP

Borrell hovoril so šéfom čínskej diplomacie o posilňovaní vzájomných vzťahov

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v nedeľu prostredníctvom telefónu hovoril s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im. Vyhlásil, že obe strany majú záujem na posilnení vzťahov medzi EÚ a Čínou. TASR správu prevzala z pondelkovej správy agentúry Reuters.

„Diskutovali sme o nadchádzajúcom strategickom dialógu v Pekingu v rámci prípravy na summit EÚ-Čína,“ uviedol Borrell v príspevku na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. Takisto s Wang Im hovorili aj o situácii v západoafrickom štáte Niger, kde došlo nedávno k vojenskému prevratu, ako aj o stretnutí predstaviteľov v saudskoarabskej Džidde. To zorganizovala Saudská Arábia s cieľom nájsť „politické a diplomatické“ cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine.

Hongkonský denník South China Morning Post (SCMP) informoval, že Borrell by mal na jeseň tohto roka pricestovať do Pekingu. Čína v júli zrušila plánovanú návštevu Borrella v Pekingu, kde mal rokovať s vtedajším čínskym ministrom zahraničných vecí Čchin Kangom. Borrell mal do Číny vycestovať už v apríli, túto cestu však zrušil pre nákazu covidom.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Lexmann: Totalitný režim čínskej komunistickej strany predstavuje veľkú bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu

„Totalitný režim čínskej komunistickej strany predstavuje veľkú bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu a je potrebné aby …

Consent choices