Niger, prevrat, protesty. PHOTO: TASR/AP

Nemecká vláda žiada sankcie EÚ voči pučistom v Nigeri

Nemecká vláda žiada EÚ o zavedenie sankcií proti osobám zodpovedným za štátny prevrat v Nigeri. TASR správu prevzalo vo štvrtok z vyjadrenia nemeckej diplomacie na sociálnej sieti.

„Po pozastavení spolupráce v oblasti rozvoja a bezpečnosti chceme teraz v EÚ spustiť sankcie voči pučistom,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Armáda v Nigeri 26. júla zosadila demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Nemecko podľa ministerstva zahraničných vecí podporuje úsilie susedných afrických krajín vyriešiť tamojšiu krízu. „Našim cieľom je opätovné nastolenie ústavného poriadku,“ uviedlo ministerstvo.

Nemecká ministerka zahraničných vecí v predchádzajúcich dňoch telefonovala so svojou francúzskou rezortnou partnerkou Catherine Collonovou, americkým šéfom diplomacie Antonym Blinkenom, ministrom zahraničných vecí Burkiny Faso i predsedom Komisie Africkej únie (AÚ) Moussa Fakim Mahamatom.

Vojenskí predstavitelia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) budú počas štvrtka a piatka rokovať o možnom vojenskom zásahu v Nigeri. EÚ prevrat v Nigeri odsúdila a pozastavila s ním bezpečnostnú spoluprácu. „Európska únia neuznáva a nebude uznávať orgány z puču v Nigeri,“ uviedol na konci júla šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Okrem ukončenia rozpočtovej pomoci „sa s okamžitou platnosťou na neurčito pozastavuje aj všetka spolupráca v oblasti bezpečnosti“, dodal.

Viac..  Nemecko uľahčilo cudzincom z krajín mimo EÚ prístup na svoj trh práce

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Europska unia

EÚ predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku kvôli anexii Krymu do júna 2025

Členské krajiny Európskej únie (Rada EÚ) v pondelok rozhodli o predĺžení ekonomických sankcií uvalených na …

Consent choices