Philip R. Lane, hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky. PHOTO: © European Union 2023

P. Lane: Ekonomika eurozóny bude v nasledujúcich rokoch naďalej rásť

Ekonomika eurozóny bude v nasledujúcich rokoch ďalej rásť a je nepravdepodobné, že zažije hlbokú alebo trvalú recesiu. Uviedol to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ekonomika 20-členného bloku, ktorý zaviedol spoločnú európsku menu, v uplynulých dvoch štvrťrokoch buď veľmi mierne rástla, alebo stagnovala, keďže výrobný sektor zápasí s poklesom a analytici tento rok nepočítajú s jeho oživením. To poukazuje na slabý rast eurozóny za celý rok 2023. „Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že európska ekonomika bude v najbližších rokoch rásť,“ uviedol Lane v podcaste, ktorý zverejnila ECB.

Kľúčovým argumentom je, že hospodárstvo eurozóny stále nedobehlo svoj predpandemický trend, a práve tento proces dobiehania by mal podporiť hospodársky rast. „Ekonomika je hlboko pod úrovňou, ktorú by sme mohli očakávať, ak by k pandémii nedošlo,“ povedal Lane, podľa ktorého sa tento trend časom objaví. Pripomenul, že ceny energií sú aktuálne výrazne nižšie ako v prvých mesiacoch ruskej invázie na Ukrajinu, a to sa nakoniec prejaví aj na strane spotrebiteľov, keď domácnostiam ostane väčší disponibilný príjem. „Časom by sa domácnosti mali dostať do lepšej finančnej situácie,“ domnieva sa Lane.

Viac..  Dôvera v ekonomiku eurozóny aj celej EÚ v júni mierne klesla

ECB v uplynulom roku zvyšovala úrokové sadzby rekordným tempom, aby ochladila dopyt a infláciu. Lane však tvrdí, že ECB nechce, aby bol dopyt „hlboko negatívny“ a jej cieľom bolo len zabezpečiť, aby rástol pomalšie. ECB očakáva rast ekonomiky eurozóny v tomto roku o 0,9 % a v budúcom roku o 1,5 %, hoci niektorí ekonómovia považujú tieto prognózy za príliš optimistické.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

obchod

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji vrátili k miernemu rastu

Maloobchodné tržby v eurozóne sa po aprílovom poklese vrátili v máji k miernemu rastu. TASR …

Consent choices