Lagarde
Kandidátka na post prezidentky ECB Christine Lagarde. PHOTO: © European Union-EP.

Ch. Lagardová: ECB musí pokračovať v reštriktívnej menovej politike

Európska centrálna banka (ECB) musí pokračovať v reštriktívnej menovej politike, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Boj proti vysokej inflácii totiž ešte nevyhrala. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Kým strednodobá miera inflácie neklesne na cieľové 2 %, ECB musí pokračovať v prísnej menovej politike, povedala Lagardová v piatok (25. 8.) na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole. Podľa nej je kľúčové, aby si ECB udržala dôveru ľudí a dala jasne najavo, že urobí všetko na dosiahnutie inflačného cieľa. „Musíme a budeme v strednodobom horizonte udržiavať infláciu na úrovni dvoch percent,“ uviedla Lagardová. Na to je však podľa nej potrebné, aby bola ECB flexibilná.

Inflácia v eurozóne sa prudko zrýchlila najmä pre zdraženie energií a potravín v dôsledku vojny na Ukrajine. Po rokoch nulových a záporných úrokových sadzieb ECB reagovala bezprecedentne agresívnym cyklom sprísňovania menovej politiky, ktorý sa začal v júli 2022. V rámci neho Rada guvernérov doteraz zvýšila úrokové sadzby deväťkrát. Kľúčová úroková sadzba ECB na aktuálne nachádza na úrovni 4, 25 %. Vyššie úrokové sadzby zdražujú úvery, čo by malo spomaliť dopyt a ochladiť tempo rastu cien.
Inflácia v eurozóne sa síce spomaľuje, stále je však viac než dvojnásobná v porovnaní s 2-percentým cieľom ECB. Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v júli kleslo na 5, 3 % z 5, 5 % v júni.

Viac..  ISA: Za uplynulého 1,5 roka dobieha Slovensko úroveň EÚ najrýchlejšie v regióne

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Lagardová: Septembrové rozhodnutie ECB o úrokoch zostáva otvorené

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok ponechala úrokové sadzby nezmenené. Prezidentka banky Christine Lagardová sa …

Consent choices