ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Nálada v ekonomike eurozóny aj celej EÚ v auguste ďalej klesala

Nálada v ekonomike eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) v auguste pokračovala v zhoršovaní, ukázal prieskum Európskej komisie (EK).

Index ekonomického sentimentu (ESI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom ďalšieho vývoja v regióne, v EÚ v auguste klesol o 0,6 percentuálneho bodu na 92,9 bodu. V eurozóne sa znížil o 1,2 bodu na 93,3 bodu. Takisto sa zhoršil aj indikátor očakávanej zamestnanosti (EEI), ktorý v EÚ klesol o 1 bod na 101,7 bodu a v eurozóne o 1,3 bodu na 102,1 bodu. Dôvodom zhoršenia ESI v EÚ bolo zníženie dôvery spotrebiteľov, ako aj manažérov v službách, maloobchode a stavebníctve. Dôvera v priemysle klesla len mierne.

Spomedzi najväčších ekonomík EÚ sa ESI zhoršil vo Francúzsku o 2,5 bodu, v Nemecku o 2,4 bodu a v Taliansku o 1,1 bodu. Naopak, v Španielsku si polepšil o 1,5 bodu a v Poľsku o 1,2 bodu. Sentiment v Holandsku prakticky stagnoval, keď sa zvýšil o 0,2 bodu.

Viac..  Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny v júni prehĺbila pokles

Index dôvery v priemysle sa po šiestich mesiacoch výrazného poklesu znížil len o 0,3 bodu. Index dôvery v službách si pohoršil o 0,8 bodu, index dôvery v maloobchode o 0,6 bodu a index dôvery v stavebníctve o 1,1 bodu. Index spotrebiteľskej dôvery padol o 0,9 %, keď zaznamenal prvý pokles od septembra 2022.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

obchod

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji vrátili k miernemu rastu

Maloobchodné tržby v eurozóne sa po aprílovom poklese vrátili v máji k miernemu rastu. TASR …

Consent choices