Obchod, nákup, spotrebitelia. PHOTO: © European Union 2014

Spotrebitelia v eurozóne v júli nezmenili svoj názor na vývoj inflácie

Spotrebitelia v eurozóne v júli 2023 nezmenili svoj názor na vývoj inflácie. Ich odhady však zostali vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorým je inflácia na úrovni 2 %. Ukázal to v utorok najnovší prieskum ECB. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Podľa prieskumu očakávania spotrebiteľov v prípade vývoja inflácie v nasledujúcich 12 mesiacoch zostali v júli na úrovni 3,4 %. Trojročné inflačné očakávania však vzrástli na 2,4 % z 2,3 %. Tieto výsledky sú posledné zo série dôležitých údajov pred zasadnutím ECB 14. septembra, na ktorom sa bude rozhodovať o úrokových sadzbách. Prezidentka banky Christine Lagardová pritom povedala, že banka v septembri buď predĺži, alebo pozastaví svoje bezprecedentné sprísňovanie menovej politiky.

Predbežné údaje z minulého týždňa ukázali, že rast inflácie v eurozóne sa v auguste spomalil na 5,3 %, ale stále sa drží výrazne nad dvojpercentným cieľom ECB. Prieskum ECB tiež odhalil, že spotrebitelia v júli predpovedali zvýšenie nominálneho príjmu v nasledujúcich 12 mesiacoch o 1,1 %. To je menej než odhadovaných 1,2 % mesiac predtým. A zároveň očakávania rastu nominálnych výdavkov zostali stabilné na úrovni 3,4 %, čo je najnižšia úroveň od marca 2022. Okrem toho odhady ekonomického rastu v nasledujúcich 12 mesiacoch boli mierne horšie (-0,7 % oproti -0,6 % v júni), zatiaľ čo očakávania miery nezamestnanosti zostali nezmenené na úrovni 11 %.

Viac..  Lagardová: Rekordne vysoká depozitná sadzba ECB by mohla pomôcť znížiť infláciu

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

graf

Rast inflácie v eurozóne v septembri výrazne klesol na 4,3 %

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v septembri výrazne kleslo na 4,3 % z 5,2 …

Consent choices