Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Robert Hajšel: Veľký Krtíš – Veľké zlyhanie Vlády a vedenia polície. KOMENTÁR

Vláda, vrátane dočasného premiéra a ministra vnútra v jednej osobe, ako aj vedenie polície dobre vedeli a aspoň od júla aj videli, čo sa deje, ale zasa sa nepripravili a v riešení krízovej situácie zlyhávajú. Zdesenie ale nevyvoláva len rastúci počet ilegálnych migrantov, ale najmä ako ich umiestňujú do akejsi výrobnej haly vo Veľkom Krtíši. Rôzne svedectvá usvedčujú kompetentných, že ani táto hala nebola na dočasné prijímanie migrantov náležite vybavená.

Je to ďalšie zlyhanie vlády a vedenia polície, ktoré ale radšej nadáva na opozičnú stranu Smer-SSD, že eskalujúcu situáciu využíva v predvolebnej kampani vo svoj prospech. Dokonca sa objavili konšpirácie, že opozičnému lídrovi pomáha maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý chce v osobe Roberta Fica získať nového spojenca v EÚ. To nejdem ani komentovať.

Skôr je vhodné poznamenať, že keby predstavitelia Smeru-SSD na dramatickú situáciu vo Veľkom Krtíši neupozornili, asi by sme sa ďalej robili, že žiadny problém neexistuje a všetko je pod kontrolou. Dokonca aj prezidentka Zuzana Čaputová pod tlakom vzniknutej situácie poukázala na to, že migranti sa k nám dostávajú bez väčších problémov. Dokonca po upozornení na dramatickú situáciu zo strany Smeru sa o ňu začali konečne zaujímať aj médiá, ktoré tieto problémy doteraz ignorovali.
Vláda a vedenie polície si zjavne nesplnili svoje úlohy a na predvídateľnú situáciu sa nepripravili. Hraničné priechody s Maďarskom a už vôbec nie tzv. zelená hranica sa takmer vôbec nestrážia. Prevádzači majú naozaj ľahkú prácu. Niet sa ani čomu čudovať, keď vedenie polície je posadnuté bojom proti mafii, a tak asi nemá kapacity na to, aby migračnej kríze predišla a v posledných týždňoch vzniknutú situáciu účinne riešila.

Pritom lekciu dostali už pred rokom, keď po zvýšenom toku migrantov a absencii účinnej kontroly priechodu hraníc migrantami nám kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu zaviedli Česi a Rakúšania. Nebude sa čudovať, keď tak skoro urobia opäť.
Samozrejme, celá táto téma nahráva Smeru, ale ktorá opozičná strana by takéto zlyhanie vlády pred akýmikoľvek voľbami v minulosti nevyužila? A mimochodom, kto má kričať na poplach v situácii, ktorá eskaluje a vláda nekoná dostatočne, ak nie opozícia?

Viac..  Ivan Štefanec: Mladá generácia vidí budúcnosť Európskej únie pozitívne

Bohužiaľ najviditeľnejším opatrením, ktoré vláda zatiaľ urobila, je sústredenie stoviek a stoviek migrantov do akejsi výrobnej haly, zďaleka nepripravenej na tento účel. V hale údajne dokonca chýbajú postele. Kompetentní si asi mysleli, že migranti sa po niekoľkých hodinách vyparia… Je takáto kritická situácia v súlade s ľudskými právami, za ktorých ochrancu sa vedenie štátu roky pasuje? Aspoňže k hale púšťajú sanitky a Červený kríž.

Ale čo čaká týchto migrantov ďalej? To zaujíma najmä miestnych obyvateľov. Chvalabohu, Slovensko pre migrantov nie je cieľovou krajinou, ale čo sa stane, ak nám Česko a Rakúsko naozaj zatvoria hranice a migranti sa do vysneného Nemecka nebudú vedieť dostať? Alebo keď Nemci týchto migrantov neprijmú a budú sa musieť vracať naspäť? Obava, že skončia na Slovensku, kde ich naše úrady horlivo registrujú, je totiž opodstatnená.

Ak niekto tvrdí, že k tejto situácii prispelo Maďarsko tým, že púšťa migrantov k nám vo väčšej miere ako doteraz, prečo ich na základe readmisnej dohody nevraciame späť? Lebo nám ich neprijmú? Potom nám ostáva naozaj iba ozajstné stráženie hraníc, aj v súčinnosti s armádou. Už včera bolo neskoro. Inak sa nám počty migrantov oproti minulým rokom minimálne zdesaťnásobia, alebo aj ztridsaťnásobia…

Všetkých pozdravujem z Bruselu.

Robert Hajšel, europoslanec /SD/.

O red

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Slovenské domácnosti sú príliš zadĺžené, navrhli sme ochranu pred dlhom

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices