Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /Jablko, RE/. PHOTO: TV JOJ.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: To, čo sa deje na juhu Slovenska, nie je náhoda

Do volieb zostáva tri a pol týždňa a je na mieste sa pýtať, či slabší neustúpia silnejším. Hosťami Analýz Na hrane bola kandidátka Demokratov s číslom 150 Lucia Ďuriš Nicholsonová a člen Mostu-Híd Béla Bugár, ktorý však vo voľbách nekandiduje.

Béla Bugár sa priznal, že Modrým/Mostu-Híd sa venuje po večeroch. „Ja patrím medzi tú strednú generáciu politikov a musím povedať, že to čomu sme teraz svedkami je totálna vulgarizácia politiky,“ poznamenala Lucia Ďuriš Nicholsonová na margo svojej absencie na sociálnych sieťach.

Politici sa dnes, podľa europoslankyne, musia pretekať a robiť zo seba cirkusové figúrky. Kampaň Demokratov je v regiónoch: „Je to menej viditeľná, ale najpoctivejšia kampaň.“ „Súhlasím,“ pritakal Bugár.

Ustúpia silnejším?

„Najdôležitejšie je, že ak by malé strany odstúpili a povedali, že voľte tohoto a tohoto, tak je otázne, či bude možné zrušiť koalíciu,“ povedal Bugár s tým, že Modrý/Most-Híd nie je stranou na jedno použitie.

Lucia Důriš Nicholsonová spomenula, že v regiónoch ľudí netrápia kultúrne a ideologické boje. „Počúvame, že ak by sme išli samostatne, tak by sme vás volili,“ poznamenala s tým, že to tak byť môže, ale aj nemusí. Situácia sa v posledných týždňoch otáča a ľudia premýšľajú nad partnerom pre PS.

Jej predchádzajúce reči o tom, že by mali odstúpiť, nepovažuje za chybu. „Z pohľadu načasovania, bolo to moje vyjadrenie predčasné,“ špecifikovala s tým, že teraz sa bude lámať chlieb a ak by odstúpila, nebolo by to fér voči Demokratom. „Budeme sa aktívne spolupodieľať na kampani,“ poznamenala predsedníčka Jablka s tým, že jej nejde o 3 % za voľby. „Som si 100 % istá, že Demokrati prekročia 5 % kvórum,“ dodala na záver.

Bugár reagoval s tým, že na to, aby malo odstúpenie význam, by musela odstúpiť celá strana. „Lebo tie mená tam zostávajú a ľudia ich môžu krúžkovať,“ dodal.

Matovič by mal odísť úplne, zhodli sa hostia

Do parlamentu sa nemusí dostať ani Igor Matovič. „Tento človek nemá právo hovoriť o záujme Slovenska. Tento človek by sa nemal ani priblížiť k parlamentu,“ povedal Bugár s tým, že líder obyčajných nemá právo vyzývať na odstúpenie žiadnu inú politickú stranu. Zdôraznil, že pre dobro Slovenska by mal odísť on.

Matovič podľa Ďuriš Nicholsonovej kalkuluje s odstránením konkurencie. „Musíme spoločne ukazovať na Smer a zabrániť tomu, aby sa to vrátilo,“ povedala s tým, že Igor Matovič koná nefér, lebo on sám mal preferencie, ktoré ukazovali, že ledva prelezie do parlamentu. (Trend počas moratória však už nárast zaznamenal pozn. red) Za Ficov systém môžu podľa Bugára tí, ktorí zapríčinili pád vlády Ivety Radičovej – menovite Richard Sulík a Igor Matovič. Bugár kandidovať na prezidenta nebude.

Viac..  Macron: Orbánova cesta do Ruska a Číny bola legitímna, ale nie v mene EÚ

Premeškali šancu?

Obaja hostia priznali, že so stranami začali neskoro. V prípade Mosta-Híd to bolo pre pletky s Alianciou, Jabloko si zase vybralo čas, keď boli ľudia veľmi nahnevaní na Matovičovu vládu. „Keď sme povedali, že chceme podpis pod vznik novej politickej strany, tak nás opľúvali,“ priznala europoslankyňa a pripomenula aj rokovania s ODS, ale aj ďalšími stranami.

Eduard Heger je extrémne slušný človek, čo môže byt výhoda aj nevýhoda, zhodnotila šéfka Jablka a dodala, že keď zakladal stranu, tak mal veľmi neľahkú úlohu. Ospievala aj Jaroslava Naďa, ktorý by bol podľa nej lepším lídrom kandidátky a to najmä čo sa týka poznateľnosti značky.

Čo sľubujú v programe?

„Keď sa stretnú dvaja Maďari, založia tri strany,“ zavtipkoval Bugár, ktorý však odmieta, že by Maďari na Slovensku chceli byť pod Viktorom Orbánom. Zároveň však poznamenal, že práve túto ideológiu sa snažia pretláčať niektoré politické strany. „Ja som pretláčal, aby sme neboli vazalmi Maďarska, lebo žijeme tu a tu platíme dane,“ dodal.

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obáva maďarizácie Slovenska. Fico je podľa nej len pokračovateľom Mečiara a SNS, ale aj Smer-SSD sa s Viktorom Orbánom otvorene bratajú. „Viktor Orbán mentálne nepatrí do Európskej únie,“ dodala s tým, že sa to parlament EÚ bojí otvorene povedať.

Nevylučujeme, že medzi Ficom a Orbánom je dohoda, zhodli sa hostia

Bugár vníma to, že si EÚ nevie s Orbánom poradiť, tak je to návod aj pre ďalších politikov. „Keď si zoberiete len tú novú migračnú krízu, tak zrazu sa zdvojnásobí počet migrantov, ktorí k nám prišli cez územie Maďarska?“ zamyslel sa Bugár, ktorý otvorene priznal, že za tým vidí snahu Viktora Orbána pomôcť Robertovi Ficovi.

„Nie je náhoda, to čo sa dnes deje v tých južných okresoch,“ súhlasila Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že aj Fico si chce znova postaviť kampaň na migrantoch. „Nevylučujem dohody medzi Robertom Ficom a Viktorom Orbánom,“ dodala a uviedla, že Brusel voľby u nás bedlivo sleduje.

Autor: Natália Jabůrková.

O red

Odporúčame pozrieť

zdravotne postihnuti

Európsky parlament prijíma preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím pre celú EÚ

Európski poslanci dali poslednú zelenú európskemu preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím a európskemu parkovaciemu …

Consent choices