europsky parlament, brusel
Plenárne zasadnutie poslancov EP. PHOTO: © European Union- EP.

Experti v Bruseli hľadajú spôsoby, ako zabrániť obchádzaniu sankcií EÚ voči Rusku

Eurokomisárka pre finančnú stabilitu, finančné služby a únie kapitálových trhov Mairead McGuinnessová v pondelok predsedala tretiemu zasadnutiu expertnej skupiny na vysokej úrovni pre uplatňovanie sankcií EÚ. Experti pod jej vedením skúmali možnosti, aké opatrenia prijať na odstránenie medzier umožňujúcim obchádzanie sankcií proti Rusku, informovala Európska komisia.

Stretnutie, ktoré združilo zástupcov 27 členských štátov EÚ, má zhodnotiť vplyv doterajších sankcií EÚ na ruské hospodárstvo a preskúmať opatrenia na odstránenie medzier umožňujúcim obchádzanie už uvalených sankcií. Komisia v tejto súvislosti členské štáty oboznámila s novými IT nástrojmi, ktoré pomôžu pri plnení oznamovacích povinností pri obchádzaní sankcií. Nová „nástenka“ umožní lepšiu bezpečnú výmenu informácií na konkrétnej platforme.  Skupina expertov na vysokej úrovni má zvážiť usmernenie o tom, ako použiť „firewall“, počítačovú ochranu proti sankcionovaným jednotlivcom. Firewall odoberá sankcionovanej osobe kontrolu nad podnikom alebo organizáciou a je obzvlášť dôležitý v oblastiach, ako je obchod s poľnohospodárskymi výrobkami a potravinami.

Komisia oznámila, že povzbudí členské štáty, aby určili národných koordinátorov sankcií s cieľom zabezpečiť účinné vykonávanie a oznamovanie sankcií. A vzhľadom na to, že banky zohrávajú dôležitú úlohu pri vykonávaní sankcií, zástupcovia finančného sektora budú informovať eurokomisiu a členské štáty EÚ o výzvach, ktorým tento sektor čelí.

McGuinnessová v správe pre médiá uviedla, že podpora EÚ pre Ukrajinu je aj naďalej „neochvejná“, čo dokazuje aj odhodlanie členských štátov zabezpečiť, aby sa sankcie voči Rusku v plnej miere uplatňovali. „Naše sankcie sa zintenzívňujú, ale Rusko sa naďalej pokúša ich obchádzať. V 27-člennej Únii sme takí silní, aký silný je náš najslabší článok zoči-voči ruským pokusom vyhnúť sa našim sankciám. Vyzývam preto členské štáty, aby si vypočuli, ako funguje vykonávanie sankcií v praxi a aby sa dozvedeli, ako im Európska komisia môže pomôcť zabezpečiť plný účinok reštriktívnych opatrení,“ vysvetlila komisárka.

Viac..  Ukrajina rokuje o dodávkach plynu z Azerbajdžanu do EÚ

Podujatie je spojené aj s vystúpením vyslanca EÚ pre sankcie Davida O’Sullivana, ktorý poobede zvolal v poradí už druhé fórum koordinátorov pre sankcie. Toto fórum spája medzinárodných partnerov zo Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Kanady, Japonska, Kórejskej republiky, Lichtenštajnska, Nového Zélandu, Nórska a Švajčiarska, aby spolu zhodnotili implementáciu medzinárodných sankcií a ďalšie potrebné kroky. Pozvanie na fórum prijali aj predstavitelia ukrajinskej vlády.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Novozvolený Parlament potvrdzuje svoju silnú podporu Ukrajine

S pokračujúcou agresiou Ruska voči Ukrajine Parlament v stredu opätovne potvrdil, že EÚ musí pokračovať …

Consent choices