viza
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EK žiada od Poľska vysvetlenie o vydávaní nelegálnych schengenských víz

Európska komisia (EK) v stredu vyzvala Poľsko, aby do dvoch týždňov poskytlo „vysvetlenia“ v súvislosti s obvineniami, že poľské konzuláty a zmluvní partneri vydávali schengenské víza za úplatky. Na vyjadrenie hovorkyne eurokomisie upozornil spravodajca TASR.

Správy o škandále „sú veľmi znepokojujúce“ a podnietili eurokomisárku pre vnútorné záležitosti Ylvu Johanssonovú, aby napísala list poľským orgánom „so žiadosťou o vysvetlenie“, uviedla hovorkyňa EK pre vnútorné záležitosti, migráciu a vnútornú bezpečnosť Anitta Hipperová v stredu novinárom v Bruseli.

Reakcia EK nasleduje potom, ako zástupcovia nemeckej vlády požiadali poľských predstaviteľov o upresnenie počtu víz vydaných niektorými poľskými konzulátmi v Afrike a Ázii. Podľa tlačovej agentúry AP sa tam vydávali víza nelegálne výmenou za úplatok. Získanie schengenského víza pre občanov tretích krajín znamená, že sa môžu voľne pohybovať po 27 európskych krajinách, ktoré medzi sebou zrušili kontroly na vnútorných hraniciach – členské krajiny EÚ (okrem Bulharska, Cypru, Írska a Rumunska) a tiež Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski v stredu odmietol „absurdné“ tvrdenia o rozsahu údajných nezrovnalostí pri udeľovaním víz pre cudzincov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Kamiňski reagoval na žiadosť Nemecka, aby poľskí predstavitelia upresnili počet víz vydaných niektorými poľskými konzulátmi v Afrike a Ázii. „Bohužiaľ, nemecká tlač sa chytila úplne absurdných tvrdení opozície o rozsahu toho, s čím máme do činenia,“ povedal Kamiňski v rozhovore pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio Zet. „Včera (v utorok) som hovoril s nemeckou ministerkou vnútra (Nancy Faeserovou). Vysvetlil som jej skutočný rozsah… Ubezpečil som ju, že ide len o predvolebnú kampaň opozície, a povedal som jej, aby neverila tým nezmyslom,“ dodal.

Viac..  EÚ poslala Albánsku štyri hasičské lietadlá na pomoc s požiarmi

Poľské úrady uviedli, že schéma sa môže týkať niekoľkých stoviek poľských pracovných víz. Podľa opozície však pochybne vydaných víz bolo asi 250.000. V rámci vyšetrovania kauzy bolo minulý týždeň v Poľsku obvinených sedem ľudí, traja z nich sú vo väzbe. Opozičné strany na čele s liberálno-konzervatívnou Občianskou platformou (PO) obvinili vládu zo spoluúčasti na systéme, v ktorom migranti po zaplatení sprostredkovateľom dostávali víza zrýchleným procesom bez riadnej kontroly.

Vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) svoju predvolebnú kampaň pred októbrovými voľbami postavila na boji proti migrácii. Na obvinenia reagovala, že opozícia problém zveličuje a zároveň naznačila, že časť problémov s migráciou pochádza z čias, keď boli pri moci dnešné opozičné strany. Podľa poľských médií je za korupčný škandál zodpovedný bývalý tajomník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk, ktorý na ministerstve dohliadal na vydávanie víz pre cudzincov z približne 20 krajín. Z funkcie rezignoval ešte 31. augusta. Wawrzyk bol podľa médií vo štvrtok večer hospitalizovaný v jednej z varšavských nemocníc pre zlý psychický stav. Agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá napísala, že sa mal pokúsiť o samovraždu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Poľskí farmári blokujú priechod na Ukrajinu, proti zelenej politike EÚ sa protestovalo aj v Bruseli

Niekoľko stoviek farmárov z viacerých európskych krajín prišlo v utorok ráno na svojich traktoroch do …

Consent choices