Zákaz kožušinového chovu, norka. PHOTO: Humanny pokrok

Kožušinové chovy zakázalo už dvadsať európskych krajín

Litva sa pridala k ďalším európskym krajinám so zákazom kožušinových chovov. Zákon podpísal prezident Gitanas Nausėda po tom, čo ho odhlasovala väčšina litovského parlamentu.

Rozhodnutie prišlo po rokoch tlaku verejnosti a tiež hlasov z ochranárskych radov, ktoré opakovane zdôrazňujú krutosť kožušinových chovov. Potrebu zákazu opierajú o vedecké argumenty a o investigatívne zábery špinavých, holých klietok a brutálne zaobchádzanie so zvieratami na farmách, ktoré zverejnila  organizácia Tušti Narvai (Prázdne klietky). Litva sa tak pridáva k narastajúcej vlne krajín, ktoré kožušinové chovy odsudzujú ako nehumánnu a zastaralú praktiku.

Ku koncu kožušinových chovov pristupuje čoraz viac krajín. Ostatné pobaltie – Lotyšsko a Estónsko – už kožušiny taktiež postavili mimo zákon, rovnako ako Nórsko, Taliansko, Rakúsko a ďalšie krajiny. Slovenská vláda zákaz kožušín schválila v roku 2019, účinnosť nadobudol v roku 2021.

Hlavným argumentom je, že pre takzvané hospodárske zvieratá (ako napríklad sliepky) vieme zlepšovať aspoň podmienky v chovoch, no pre zvieratá ako norky alebo líšky to jednoducho nie je možné a v chovoch budú nevyhnutne trpieť.

V súčasnosti kampane za zákaz kožušinových chovoch prebiehajú tiež v Poľsku, Švédsku, Rumunsku alebo Bulharsku. Európsku občiansku iniciatívu Európa bez kožušín podpísalo 1,5 milióna Európanov a Európaniek, takže na stole je tiež celoeurópsky zákaz, ktorý by mal byť súčasťou novej revízie zvieracoprávnej legislatívy, ktorý sľúbila predložiť Európska komisia.

Viac..  Nové regulácie v oblasti recyklácie obalov vytvárajú tlak na slovenské firmy

Na Slovensku zákaz kožušinových fariem nasledoval po kampani Ide o chlp organizácie Humánny pokrok. Podľa jej riaditeľa, Martina Smreka, je ďalší zákaz v Európe dôkazom, že kožušinové chovy v Európe musia skončiť. „Schválenie zákazu v Litve je jasným signálom pre Európsku komisiu, že musí začať konať a splniť svoj prísľub predložiť ešte v tomto funkčnom období návrh revízie zvieracoprávnej legislatívy Európskej únie. Zákaz kožušinového priemyslu a klietkových chovov totiž žiadali milióny Európanov a Európanok a ich hlas Komisia nesmie ignorovať,“ vyjadril sa Smrek.

O mam

Odporúčame pozrieť

Brusel kritizuje „nezmyselnú odvetu“ Ruska voči médiám z EÚ

Európska únia v utorok kritizovala Rusko za zablokovanie prístupu k desiatkam európskych médií ako odvetu …

Consent choices