Pásmo Gazy. PHOTO: TASR (AP Photo/Hatem Ali)

J. Borrell: EÚ je proti úplnej blokáde pásma Gazy

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ vyzvali v utorok Izrael, aby neprerušoval dodávky vody, potravín a elektriny do pásma Gazy. Apelovali zároveň na humanitárne koridory pre ľudí, ktorí sa z pásma snažia utiecť. Uviedol to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, informuje TASR podľa agentúr AFP a DPA.

Po mimoriadnom zasadnutí ministrov zvolanom v súvislosti s útokom palestínskych militantov na Izrael Borrell tiež povedal, že prevažná väčšina štátov EÚ je proti dočasnému zastaveniu pomoci pre Palestínsku samosprávu. Ministri poukázali na potrebu „dodržiavať medzinárodné a humanitárne právo, a to znamená neblokovanie vody, potravín a elektriny pre civilné obyvateľstvo Gazy,“ uviedol Borrell. Zdôraznil, že Izrael má právo brániť sa, niektoré jeho rozhodnutia sú však v rozpore s medzinárodným právom.

Zastavenie platieb pomoci pre Palestínčanov podľa Borrella podporujú len „dve alebo tri“ krajiny Únie, ktoré nemenoval. Únia však podľa Európskej komisie preverí túto pomoc s cieľom zistiť, či časť financií nešla nepriamo Hamasu. „Nie všetci Palestínčania sú teroristi,“ povedal Borrell. „Kolektívny trest proti všetkým Palestínčanom bude nespravodlivý a neosožný. Bude proti našim záujmom a proti záujmom mieru,“ doplnil.

Viac..  Novozvolený Parlament potvrdzuje svoju silnú podporu Ukrajine

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Borrell: Ministri EÚ budú diskutovať o Orbánových zahraničných cestách

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na pondelkovom zasadnutí hovorili o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského …

Consent choices