Revízia tejto legislatívy je súčasťou Európskeho ekologického dohovoru. Podporená je v rámci šiestich úspešných európskych občianskych iniciatív. Na strane zmeny sú vedecké fakty, experti z praxe. Jasne hovoria, že súčasná európska legislatíva nedokáže efektívne zabrániť utrpeniu zvierat, napriek tomu, že je to jeden z hlavných cieľov.
Osobne som pôsobil vo vyšetrovacom výbore pre transporty zvierat. Závery boli jasné: legislatívu treba hĺbkovo zrevidovať a mnohé z praktík úplne zakázať. Je to jediná možnosť ako zamedziť zbytočnému utrpeniu stoviek miliónov transportovaných zvierat ročne.
Podobné požiadavky boli vznesené pre oblasť klietkového chovu, kožušinových fariem, laboratórnych zvierat, či obchodu s exotickými druhmi.
Odozva kompetentných bola viac než sľubná, predsedníčka Komisie na adresu občianskych iniciatív uviedla: „ak to zaujíma občanov, zaujíma to aj Európu“. Ešte pred letom som sa stretol s komisárkou Kiriakides, ktorá ubezpečila, že potrebná legislatíva bude predstavená na jeseň tohto roku. Žiaľ nestalo sa…
Namiesto toho vidíme ostrú politickú kampaň voči legislatíve na obnovu prírody a odloženie legislatívnych návrhov na neurčito. Komisia vysiela signál, že záujmy verejnosti zas až tak nezavážia, prednosť dostáva partokracia a záujmy farmárskej lobby. Takto sa kredibilita európskych ustanovizní naozaj neupevňuje.
Preto sme sa zhromaždili pre Komisiou a žiadame jediné – dodržať sľúbené. Nadmerné utrpenie sa týka miliárd zvierat, požadujeme zmenu a neakceptujeme náhlu stratu politickej vôle. Je to posledná šanca ako zlepšiť legislatívu ešte v tomto funkčnom období.
Ide o Život!
Michal Wiezik, europoslanec /PS, RE/.