Christine Lagarde, šéfka ECB. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Ch. Lagardová: ECB bude v prípade potreby opäť konať

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) opäť zvýšia úrokové sadzby, ak to bude potrebné, a vyhodnocujú vplyv predchádzajúcich krokov, ktoré sa stále ešte len prejavujú. Uviedla to prezidentka ECB Christine Lagardová pre televíziu Bloomerg. TASR správu prevzala z portálu Bloomberg News.

Podľa Lagardovej predstavitelia banky analyzujú viaceré faktory, ktoré ovplyvnia vyhliadky ekonomík v eurozóne aj na celom svete. „Zaznamenali sme sprísnenie finančných podmienok, aké sme ešte nevideli,“ povedala Lagardová a poznamenala, že agresívne sprísnenie menovej politiky centrálnej banky sa ešte naplno neprejavilo v ekonomike, keďže to vždy prichádza s časovým posunom. „Ako som už povedala, naším cieľom, našou misiou, je vrátiť infláciu k 2 % v strednodobom horizonte,“ uviedla, Dodala, že banka sa drží tohto cieľa a je pripravená urobiť viac, ak to bude potrebné.

Tento rozhovor bol jedným z jej posledných pred začiatkom obdobia „mlčania“, keď členovia banky neposkytujú žiadne vyhlásenia pred zasadnutím o úrokoch, ktoré sa najbližšie uskutoční 26. októbra. Predstavitelia ECB nesignalizovali žiadny zámer akéhokoľvek pohybu v úrokových sadzbách po tom, čo na svojom septembrovom zasadnutí zvýšili kľúčové úroky už desiatykrát po sebe, pričom hlavná úroková sadzba dosiahla 4,50 % a depozitná 4 %.

Viac..  Ch. Lagardová: Inflácia v eurozóne sa zmierňuje, boj ECB sa však neskončil

Miera inflácie v eurozóne sa síce postupne spomaľuje (v septembri klesla na 4,3 % z 5,2 % v auguste), stále je však viac ako dvojnásobne vyššia, než je inflačný cieľ ECB na úrovni 2 %. Podľa niektorých analytikov ECB už pravdepodobne ukončila svoj doterajší cyklus zvyšovania úrokových sadzieb, keďže inflácia v eurozóne klesá. Lagardová a jej kolegovia však odmietli vylúčiť ďalšie zvýšenie nákladov na pôžičky, ak to bude potrebné. Kľúčové bude decembrové zasadanie, ich posledné v roku 2023, na ktorom zvážia ďalšie kroky pričom by mali mať k dispozícii nové projekcie a na ich základe si urobia podrobnejší úsudok.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

F. Panetta: ECB nesmie vysokými úrokmi spôsobiť „zbytočné škody“ v ekonomike

Európska centrálna banka (ECB) nesmie spôsobiť „zbytočné škody“ v ekonomike a vo finančnej stabilite cez …

Consent choices