Kniha Dievčatko, ktoré malo oči otvorené. PHOTO: © European Union 2023

EK vydáva detskú knižku, má zvýšiť povedomie o ukrajinských deťoch utekajúcich pred vojnou

Knižka povzbudzuje občanov EÚ k tomu, aby mali oči otvorené, všímali si útrapy týchto detí a zabezpečili, aby ich hlasy boli vypočuté.

Na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko už takmer 110 tisíc odídencov z Ukrajiny, medzi ktorými je aj množstvo detí. Tieto deti boli nútené nechať za sebou celý svoj život – rodinu, priateľov, školu, skrátka všetko, čo im bolo vzácne. Európska komisia vydáva knižku pre deti s názvom Dievčatko, ktoré malo oči otvorené, s cieľom zvýšiť povedomie o výzvach, ktorým čelia deti aj dospelí utekajúci pred vojnou. Pri tomto projekte sa Komisia spojila s renomovanou ukrajinskou ilustrátorkou Annou Sarvirovou

Dievčatko, ktoré malo oči otvorené je príbehom ukrajinského dievčatka Sofiie, ktorá sa vo svojej novej škole na Slovensku stretne s mimoriadne vnímavou spolužiačkou Alicou. Prostredníctvom ich spoločnej cesty k priateľstvu kniha krásne ilustruje, aké dôležité je všímať si druhých a ponúkať im podporu, keď sa snažia nájsť si svoje miesto v novej komunite po tom, čo museli utiecť pred vojnou. Táto knižka, určená primárne deťom vo veku sedem až desať rokov, ako aj ich rodičom a učiteľom, nesie silné posolstvo súcitu, solidarity a podpory. Tie sú neoceniteľnými nástrojmi, ak chceme viesť otvorenú diskusiu o tom, aké komplexné dopady má ruská vojenská agresia na Ukrajine.

Didier Reynders, európsky komisár pre spravodlivosť v tejto súvislosti uviedol: „Porozumenie skúsenostiam ľudí utekajúcim pred vojnou a uznanie ich práv sú nevyhnutnými predpokladmi pre vytváranie inkluzívnejšej, súcitnejšej a spravodlivejšej spoločnosti. Dúfame, že zapojením detí do tejto témy už v skorom veku prostredníctvom príbehov môžeme u nich podporovať zmysel pre empatiu a solidaritu, ktoré budú v konečnom dôsledku formovať lepšiu budúcnosť pre nás všetkých.“

Vydanie knižky je súčasťou kampane „Majme oči otvorené“, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia o právach obetí v EÚ. Kampaň je súčasťou vôbec prvej stratégie EÚ o právach obetí, ktorej poslaním je zabezpečiť, aby všetky obete trestných činov vedeli o svojich základných právach, poznali spôsoby, akými si svoje práva môžu uplatniť a vedeli, na koho sa môžu obrátiť so žiadosťou o pomoc či podporu.

„Knižka podporuje solidaritu a poukazuje na to, že ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú osobitnú podporu, súcit a našu pozornosť. Viacerí z nich môžu byť obeťami vojnových zločinov, ktorým môže EÚ pomôcť uplatniť si svoje práva,“ vyjadrila sa hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Dievčatko, ktoré malo oči otvorené je momentálne k dispozícii v 13 jazykoch (angličtina, francúzština, holandčina, bulharčina, chorvátčina, čeština, estónčina, maďarčina, lotyština, poľština, rumunčina, slovenčina a ukrajinčina). Knižka bude distribuovaná do škôl, knižníc a komunitných organizácií, aby sa jej posolstvo dostalo k čo najväčšiemu počtu čitateľov. Je dostupná aj v digitálnej podobe na webovej stránke kampane za práva obetí v EÚ „Majme oči otvorené”.

Viac..  Europarlament si zvolil 14 nových podpredsedov, opäť uspel aj Martin Hojsík

Pravidlá EÚ o právach obetí:

V EÚ máme súbor práv pre všetky obete všetkých trestných činov. Smernica o právach obetí z roku 2012 je hlavným všeobecným zákonom, ktorý poskytuje prehľad o právach obetí vrátane práva na prístup k informáciám, podporu a ochranu v súlade s individuálnymi potrebami a procesnými právami obetí. Ľudia zažívajúci násilie majú tiež právo na uznanie a na úctivé, citlivé, individuálne a profesionálne zaobchádzanie bez diskriminácie.

Európska komisia prijala 12. júla 2023 návrh na revíziu smernice o právach obetí s cieľom ďalej posilniť práva obetí trestných činov v EÚ. Podľa súčasných pravidiel môžu obete vojnových zločinov využiť svoje práva na základe pravidiel EÚ o právach obetí v prípade tých trestných činov, ku ktorým došlo v rámci EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

Novozvolený Parlament potvrdzuje svoju silnú podporu Ukrajine

S pokračujúcou agresiou Ruska voči Ukrajine Parlament v stredu opätovne potvrdil, že EÚ musí pokračovať …

Consent choices