Erdogan
Recep Tayyip Erdoğan. PHOTO: © European Union.

Erdogan kritizoval EÚ za postoj k situácii v Gaze, telefonoval aj s pápežom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok kritizoval Európsku úniu za to, že stále nevyzvala na prímerie v pásme Gazy. Zároveň obvinil Západ z ľahostajnosti voči utrpeniu moslimov. TASR prevzala správu z agentúry AP. „Koľko detí ešte musí zomrieť predtým, ako Európska komisia vyzve na prímerie… Koľko ton bômb musí dopadnúť na Gazu, kým Bezpečnostná rada OSN začne konať,“ povedal Erdogan v televíznom prejave. Dodal, že Západ nevidí násilie, ktoré sa odohráva v pásme Gazy, „pretože sa tam prelieva moslimská krv“.

Turecko dosiaľ odoslalo do Egypta desať nákladných lietadiel s humanitárnou pomocou určenou pre Gazu, uviedol turecký líder. Podľa jeho slov do Egypta odcestovalo aj 25 tureckých zdravotníkov. Erdogan hovoril vo štvrtok o konflikte medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas aj s pápežom Františkom. Hlave katolíckej cirkvi podľa svojej kancelárie povedal, že izraelské útoky na pásmo Gazy dosiahli úroveň „masakru“ a že mlčanie medzinárodného spoločenstva je „hanbou pre ľudstvo“. Každý by mal podporovať snahy o poskytovanie „neprerušovanej pomoci nevinným civilistom“ v Gaze, povedal turecký líder v telefonáte s pápežom. Zároveň zopakoval turecký postoj, že trvalé riešenie predmetného konfliktu môže byť dosiahnuté len vytvorením nezávislého palestínskeho štátu.

Viac..  EK dá členským štátom podporu vyše 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

Vatikán uviedol, že telefonát Františka s Erdoganom bol vyžiadaný tureckou stranou a týkal sa „dramatickej situácie vo Svätej zemi“. Pápež v rozhovore „vyjadril svoju bolesť z toho, čo sa deje“ a pripomenul, že Svätá stolica podporuje dvojštátne riešenie konfliktu a osobitný štatút pre mesto Jeruzalem, povedal hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Nemecko chce, aby EÚ zvážila sankcie voči extrémistom z radov osadníkov

Nemecko chce, aby Európska únia zvážila zavedenie sankcií voči extrémistom z radov izraelských osadníkov, ktorí …

Consent choices