Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union 2022

Von der Leyenová: EK pracuje na návrhu o využití ruských aktív pre Ukrajinu

Európska komisia (EK) pripravuje návrh na to, ako príjmy z ruských aktív zmrazených v EÚ využiť v prospech Ukrajiny. Uviedla to v piatok predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. TASR informácie prevzala z agentúr APA a Reuters.

„Rusko musí na koniec zaplatiť za obnovu Ukrajiny,“ uviedla von der Leyenová po summite EÚ v Bruseli. Príjmy z týchto aktív majú byť zhromaždené a potom prostredníctvom rozpočtu EÚ poskytnuté Ukrajine. Celková hodnota zmrazených ruských aktív je podľa von der Leyenovej okolo 211 miliárd eur. EÚ ich zablokovala vlani v marci, mesiac po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ministri financií členských krajín EÚ podľa von der Leyenovej na stretnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky v októbri v Marrákeši dosiahli dobrý pokrok v oblasti niektorých zásad. „Ďalší krok bude vlastný návrh,“ povedala. „Predstavíme návrh na nájdenie spôsobu, ako použiť výnosy z týchto aktív, ktoré v súčasnosti prinášajú úžitok len obmedzenému počtu finančných inštitúcií v EÚ,“ povedala. Nešpecifikovala však, kedy by mali návrh predstaviť. Väčšina týchto aktív je uložená v Belgicku, dodáva Reuters. Hovorca belgického premiéra 11. októbra uviedol, že tieto aktíva mohli na daniach získať 2,3 miliardy eur, ktoré by sa použili na obnovu Ukrajiny.

Viac..  EÚ schválila sankcie proti Bielorusku, majú podporiť sankčný režim proti Moskve

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Profil Ursuly von der Leyenovej, opätovne zvolenej šéfky Európskej komisie

Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der …

Consent choices