Annalena Baerbock, šéfka rezortu zahraničia Nemecka. PHOTO: © European Union, 2021

Baerbocková: Mediácia EÚ najlepšou cestou k mieru medzi Azerbajdžanom-Arménskom

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v sobotu uviedla, že európska mediácia je pre úhlavných nepriateľov Arménsko a Azerbajdžan najlepšou možnosťou ako dosiahnuť trvalú mierovú dohodu. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

Tieto dve kaukazské krajiny uviazli v dlhotrvajúcom konflikte o kontrolu nad Náhorným Karabachom, ktorú Baku získalo späť po bleskovej vojenskej operácii v septembri.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev viedli niekoľko kôl mierových rozhovorov, ktoré sprostredkovala Európska únia (EÚ). Obaja lídri uviedli, že mierová zmluva by mohla byť podpísaná v najbližších mesiacoch.
Počas návštevy Azerbajdžanu Baerbocková uviedla, že „vyjadrila znepokojenie nad tým, že v prípade niektorých aktérov možno pochybovať, či skutočne vyjednávajú ako čestní sprostredkovatelia mieru“.

Alijev sa minulý mesiac odmietol zúčastniť na kole mierových rozhovorov s Pašinjanom v Španielsku kvôli, podľa neho, „zaujatému postoju Francúzska“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz sa mali pripojiť k šéfovi EÚ Charlesovi Michelovi ako sprostredkovatelia na týchto rozhovoroch.

Doposiaľ nedošlo k žiadnemu viditeľnému pokroku v úsilí EÚ zorganizovať nové kolo rokovaní.
„Európske úsilie o mier ponúka najkonkrétnejšiu cestu,“ povedala Baerbocková v Baku po boku svojho ministerského kolegu z Azerbajdžanu Džejhuna Bajramova.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Nemecká ministerka dúfa, že mierové rozhovory pod vedením Európy by sa mohli začať „čo najskôr“.
Bajramov potvrdil ochotu Azerbajdžanu rokovať „bez ohľadu na geografiu“ a dodal, že Baku predložilo „mierové návrhy Arménsku a ak ich Arménsko prijme, rokovania môžu pokračovať“.

Baerbocková pricestovala do Baku z Jerevanu, kde tiež povedala, že európske snahy o zmierňovanie „sú mostom a najrýchlejšou cestou k mieru“.

Až do októbra, kedy Alijev odmietol účasť na madridských rokovaniach, Európska únia a Spojené štáty zohrávali vedúcu úlohu pri sprostredkovaní azerbajdžansko-arménskych normalizačných rozhovorov.

Vplyv tradičného regionálneho mocenského sprostredkovateľa Ruska na Kaukaze klesá v dôsledku dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine.

(TASR).

O red

Odporúčame pozrieť

M. Lexmann: Vyjadrenie k návšteve predsedu NR SR v Azerbajdžane

Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann, ex-predseda SNR František Mikloško, a ex-predseda NR SR Pavol Hrušovský …

Consent choices