migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovenská republika reaguje na nárast tranzitnej migrácie

Za uplynulý deň bola na našom území zachytená skupina 15 osôb, ktoré sa snažili neoprávnene vstúpiť cez slovensko-maďarskú hranicu na naše územie v oblasti Ipeľského predmostia. Skupina osôb, pochádzajúcich zo Sýrie, bola okamžite zadržaná a následne presunutá do útvaru policajného zaistenia v Sečovciach.

Takéto opatrenia boli prijaté s cieľom obmedzenia ich voľného pohybu na dobu 30 dní a tým vyslať jasný signál migrantom i prevádzačom, že prístup Slovenska sa diametrálne mení. Opatrenia sú prijímané s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a verejný poriadok v krajine a ochrániť územie Slovenskej republiky,“ zdôraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Policajný zbor má pre tieto osoby vyčlenené kapacity v útvaroch policajného zaistenia v Sečovciach a Medveďove, z ktorých každé sú schopné zabezpečiť ubytovanie a poskytnúť základnú starostlivosť pre približne 200 osôb. S ohľadom na nárast tranzitnej migrácie v poslednom období bude ministerstvo vnútra potrebovať podporu Ozbrojených síl SR pri zabezpečovaní týchto útvarov a ochrane hraníc, ktorá už bola zo strany ministerstva obrany prisľúbená.

Viac..  Zastavme epidémiu: Deň boja proti násiliu páchanému na ženách

Nárast nelegálnej migrácie bol zaznamenaný v rôznych častiach Európy a vyžaduje si dôraznú reakciu všetkých členských štátov EÚ. V rámci rozsiahlej operácie v Srbsku, ktorá bola zameraná na boj proti tranzitnej migrácii, bolo zadržaných 3 811 nelegálnych migrantov, skontrolovaných viac ako 61 000 vozidiel a 320 objektov/zariadení. Taktiež bolo zaistených 5 automatických pušiek, 5 pištolí a 1 511 kusov streliva, zatknutých 8 prevádzačov, 1 osoba v pátraní, zadržaných celkovo 70 osôb.

O mam

Odporúčame pozrieť

migranti

Frontex: Nelegálna migrácia do EÚ v prvom polroku stúpla medziročne o 10 percent

Nelegálna migrácia do Európskej únie vzrástla v prvej polovici roka 2023 v porovnaní s minulým …

Consent choices