Registrácia, migranti, azyl. PHOTO: © European Union 2015

EK dá členským štátom podporu vyše 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

Vzhľadom na rastúce migračné výzvy, ktoré vedú k vysokému počtu príchodov cez všetky trasy, sa Komisia rozhodla vyčleniť osobitné finančné prostriedky pre členské štáty EÚ. Táto finančná podpora je jedným z opatrení uvedených v liste predsedníčky Ursuly von der Leyenovej pred zasadnutím Európskej rady vo februári 2023 určených na podporu členských štátov pri posilňovaní ochrany hraníc, systémov prijímania a azylových systémov.

Komisia v tejto súvislosti zorganizovala dve výzvy, v ktorých môžu členské štáty EÚ predložiť žiadosti o finančné prostriedky z fondov v oblasti vnútorných záležitostí. Komisia poskytne finančné prostriedky vo výške 141 miliónov eur na optické vlákna a softvér na zlepšenie výmeny a spracovania údajov medzi hraničnými stanicami a veliteľskými strediskami (Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Litva a Maďarsko), elektronické sledovacie zariadenia na hraničných staniciach (Bulharsko, Lotyšsko a Litva) a zavedenie mobilných detekčných zariadení (Bulharsko, Litva a Grécko) v rámci výzvy Nástroja finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (BMVI). Ďalšie financovanie je určené pre členské štáty EÚ, ktoré potrebujú podporu (Rumunsko, Poľsko, Estónsko, Bulharsko, Španielsko a Litva).

V závislosti od dostupnosti finančných prostriedkov v rámci BMVI sa Komisia bude snažiť túto podporu poskytnúť. Z výzvy vo výške 118 miliónov eur v rámci Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) sa podporia maloleté osoby bez sprievodu financovaním dodatočného personálu a odbornej prípravy opatrovníkov (Belgicko, Cyprus, Slovensko a Španielsko), ako aj starostlivosti/rodinnej starostlivosti, komunitnej starostlivosti a umožnenia poloautonómneho spôsobu fungovania dospievajúcim (Bulharsko, Cyprus, Grécko, Taliansko a Španielsko). 

Viac..  Europoslanci prijali kľúčové nariadenie v boji proti sexuálnemu obťažovaniu detí

Posilnia sa takisto prijímacie zariadenia na hraniciach, pričom sa bude financovať obnova existujúcich záchytných centier (Taliansko, Lotyšsko, Litva a Poľsko) a výstavba nových (Cyprus a Taliansko). Financovanie bude súčasťou programov členských štátov. Opatrenia sa môžu začať okamžite a budú ich vykonávať agentúry členských štátov alebo partnerské organizácie občianskej spoločnosti, ako sú mimovládne organizácie a OSN.

O mam

Odporúčame pozrieť

Benova

M. Beňová: Pri riešení migrácie musíme stavať na tom, kde sa vieme dohodnúť

Plénum Európskeho parlamentu sa dnes zaoberalo aj stavom rokovaní ohľadom komplexného európskeho paktu o azyle …

Consent choices