Juraj Blanár (SMER-SD), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí. PHOTO: TASR

Blanár: Zvolenie Slovenska do VR UNESCO je potvrdením našej silnej expertízy a reputácie 

Slovenská republika bola 15. novembra 2023 počas 42. zasadnutia Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolená za člena Výkonnej rady UNESCO. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta zvolenie Slovenska do Výkonnej rady Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na obdobie rokov 2023-2027.

„Dnešné zvolenie do rozhodovacieho orgánu UNESCO potvrdzuje, že Slovensko má nielen odborné znalosti a skúsenosti v oblastiach pôsobnosti organizácie, ale aj reputáciu zodpovedného a spoľahlivého partnera na diplomatickej scéne. Je symbolické, že Slovensko sa vracia do Výkonnej rady UNESCO presne po 10 rokoch v čase, kedy si pripomíname 30 rokov nášho členstva v tejto organizácii. Teším sa na zintenzívnenie spolupráce s UNESCO s cieľom skvalitnenia vzdelávania, zvýšenia ochrany kultúrneho a prírodného bohatstva, biodiverzity a podpory ľudských práv tak, ako sme si predsavzali v Programovom vyhlásení vlády SR,“ uviedol minister Juraj Blanár.

UNESCO podľa ministra Juraja Blanára ponúka širokú škálu programov a aktivít, ktorých implementácia v domácom prostredí je prospešná pre celú spoločnosť. „Okrem tradičných oblastí UNESCO ponúka inšpiráciu aj pri riešení najaktuálnejších výziev týkajúcich sa využívania umelej inteligencie, neurotechnológií či šírenia informácií v digitálnom priestore. Som preto rád, že Slovensko bude počas nasledujúcich 4 rokov sedieť za rokovacím stolom a navrhovať konkrétne riešenia v rôznorodých oblastiach mandátu UNESCO,“ vyhlásil Juraj Blanár.

Viac..  Bratislava získala ďalších 73 miliónov eur z Kohézneho fondu, pôjdu na električkovú trať

Slovensko bolo zvolené spomedzi 6 kandidujúcich krajín a získalo 117 hlasov. Mandát bude vykonávať od novembra 2023 do novembra 2027. Spolu so Slovenskom boli v rámci regionálnej skupiny zvolené aj Srbsko, Albánsko a Česká republika. Výkonná rada UNESCO je rozhodovacím orgánom UNESCO zloženým z 58 členských krajín UNESCO zvolených na obdobie 4 rokov. Slovensko bolo členom Výkonnej rady už trikrát – v období rokov 1995-1999, 2001-2005 a 2009-2013.

O mam

Odporúčame pozrieť

Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo Viedni so spolkovým …

Consent choices