Horúčavy môžu podľa novej štúdie do roku 2050 zabíjať až päťkrát viac ľudí. Obyvatelia na celom svete sú teraz vystavení dvakrát častejšie dňom extrémnej horúčavy ako v rokoch 1986 až 2005. Minulý rok bolo takých 86.
Zvýšila sa častosť a extrémnosť vĺn horúčav, zvlášť v južnejších oblastiach Slovenska sa ich počet sa v posledných 2 desaťročiach takmer zdvojnásobil. Horúčavy v rokoch 1996 – 2012 mali za následok viac predčasných úmrtí. Celkovo ide o vyše 2 100 predčasných úmrtí počas horúčav v týchto rokoch, zodpovednosť vieme pripísať aj zmene klímy, nakoľko frekvencia, s ktorou sa vyskytujú extrémne teploty kvôli nej narastá.
Množstvo skleníkových plynov v atmosfére sa vlani dostalo na rekordnú úroveň, oxidu uhličitého je teraz o 50 % viac ako v predpriemyselnom období. V novej správe to uviedla Svetová meteorologická organizácia. Rástli aj koncentrácie metánu a oxidov dusíka, čo môže mať na klímu ničivé dôsledky.
Naposledy bolo v zemskej atmosfére toľko CO₂ ako teraz zhruba pred tromi až piatimi miliónmi rokov. Vtedy boli globálne teploty o dva až tri stupne vyššie a hladina oceánov bola o desať až 20 metrov nad súčasnou.
Tieto údaje sú alarmujúce, a je pre mňa nepochopiteľné ako neadekvátne vláda reflektuje klimatickú krízu a s ňou spojenú adaptáciu a mitigáciu v jej programovom vyhlásení. Desaťročia ignorujeme vedcov a vedkyne, ktorí bijú na poplach. Klimatická kríza a jej možné scenáre pri rôznom raste globálnej teploty boli popísané v nespočetne veľa štúdiách.
My vieme čo sa deje, my vieme prečo sa to deje. Musíme konať, nemáme čas na populistické popieranie či zľahčovanie klimatickej krízy.