hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union 2022.

Martin Hojsík: Horúčavy môžu podľa novej štúdie do roku 2050 zabíjať až päťkrát viac ľudí

Dva dôležité údaje.

Horúčavy môžu podľa novej štúdie do roku 2050 zabíjať až päťkrát viac ľudí. Obyvatelia na celom svete sú teraz vystavení dvakrát častejšie dňom extrémnej horúčavy ako v rokoch 1986 až 2005. Minulý rok bolo takých 86.

Zvýšila sa častosť a extrémnosť vĺn horúčav, zvlášť v južnejších oblastiach Slovenska sa ich počet sa v posledných 2 desaťročiach takmer zdvojnásobil. Horúčavy v rokoch 1996 – 2012 mali za následok viac predčasných úmrtí. Celkovo ide o vyše 2 100 predčasných úmrtí počas horúčav v týchto rokoch, zodpovednosť vieme pripísať aj zmene klímy, nakoľko frekvencia, s ktorou sa vyskytujú extrémne teploty kvôli nej narastá.

Množstvo skleníkových plynov v atmosfére sa vlani dostalo na rekordnú úroveň, oxidu uhličitého je teraz o 50 % viac ako v predpriemyselnom období. V novej správe to uviedla Svetová meteorologická organizácia. Rástli aj koncentrácie metánu a oxidov dusíka, čo môže mať na klímu ničivé dôsledky.

Naposledy bolo v zemskej atmosfére toľko CO₂ ako teraz zhruba pred tromi až piatimi miliónmi rokov. Vtedy boli globálne teploty o dva až tri stupne vyššie a hladina oceánov bola o desať až 20 metrov nad súčasnou.

Viac..  Eugen Jurzyca: Vyradenie 10% najstarších automobilov z ciest by bolo efektívnejšie ako plošne sprísňovať emisné normy

Tieto údaje sú alarmujúce, a je pre mňa nepochopiteľné ako neadekvátne vláda reflektuje klimatickú krízu a s ňou spojenú adaptáciu a mitigáciu v jej programovom vyhlásení. Desaťročia ignorujeme vedcov a vedkyne, ktorí bijú na poplach. Klimatická kríza a jej možné scenáre pri rôznom raste globálnej teploty boli popísané v nespočetne veľa štúdiách.

My vieme čo sa deje, my vieme prečo sa to deje. Musíme konať, nemáme čas na populistické popieranie či zľahčovanie klimatickej krízy.

O red

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: O opeľovače prichádzame extrémnym tempom. Môže za to nadmerné používanie nebezpečných pesticídov

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Žiadna …

Consent choices