Monika Beňová, europoslankyňa (Smer-SD/S&D). Photo: Facebook/MB

M. Beňová: Oprava výrobku musí priniesť výhodu v podobe úspory peňazí

Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu bol venovaný aj spoločným pravidlám na podporu opravy tovarov. Cieľom je, aby mali spotrebitelia jednoduchší, garantovaný prístup k oprave svojich spotrebičov.

V štátoch Európskej únie každoročne vznikne viac ako štyri miliardy ton elektronického odpadu. „Zníženie jeho produkcie si vyžaduje aj ďalšie posilnenie možností týkajúcich sa opráv a zlepšenie ich dostupnosti pre spotrebiteľov,“ uviedla poslankyňa európskeho parlamentu Monika Beňová.

Ide o súčasť podpory obehového hospodárstva a efektívnejšieho využívania zdrojov. „Výrobky majú dlhšie vydržať, musia byť bezpečne opraviteľné a ich súčasti ľahko vymeniteľné,“ priblížila europoslankyňa. Súčasťou diskusií je aj možnosť predĺženia záručnej lehoty na opravené výrobky o jeden rok.

Dôraz pri používaní výrobkov má byť kladený aj na kvalitu ich údržby. Do rozhodovania o ich oprave vstupuje dostupnosť náhradných dielov, dĺžka trvania opravy a samozrejme cena. „Oprava výrobku musí spotrebiteľovi priniesť reálnu úsporu peňazí. Zároveň musia byť dostupní kvalifikovaní odborníci, ktorí ju dokážu garantovať a zabezpečiť,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Komisia nemá prečo vstupovať do rozhodnutí o zahraničných investíciách

Poslanci Európskeho parlamentu budú na tohto týždňovom plenárnom zasadnutí diskutovať s predstaviteľmi Komisie aj o skutočných zámeroch …

Consent choices