Ruský prezident Vladimir Putin . PHOTO: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

Nový balík sankcií EÚ proti Rusku sa týka i Medvedevovho syna a Putinovej netere

Na zozname osôb, na ktoré EÚ pre vojnu na Ukrajine uvalila sankcie, je aj syn zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva – Iľja. Figuruje tam aj meno druhostupňovej netere ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ako informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), Putinova príbuzná Anna Civiľovová vedie nadáciu Obrancovia vlasti, ktorá podporuje veteránov bojových operácií na Ukrajine a príbuzných vojakov padlých v tejto vojne. Sankcie EÚ boli uvalené aj na samotnú nadáciu. Civiľovová je aj manželkou podnikateľa a gubernátora Kemerovskej oblasti.

V rámci nového balíka sankcií uvalených na Rusko zaviedla Európska únia obmedzenia voči 61 fyzickým a 86 právnickým osobám. Ocitli sa medzi nimi okrem iných aj propagandistické televízne kanály Spas a Cargrad.

EÚ zostavila najnovší balík sankcií proti Rusku v novembri. Od roku 2024 obmedzí dovoz prírodných aj syntetických diamantov, ako aj šperkov z Ruska. Od nasledujúceho septembra obmedzí aj dovoz ruských diamantov spracovaných v tretích krajinách.
Sankcie tiež zakazujú dovoz propánu a butánu z Ruska. Tieto plyny sa zväčša používajú na kúrenie alebo varenie. Balík zahŕňa tiež opatrenia, ktorými sa EÚ snaží sťažiť obchádzanie cenového stropu na ropu, ktorý zaviedla skupina G7.

Viac..  Štáty EÚ sa dohodli na prísnejších podmienkach a zákazoch pri používaní AI

EÚ chce týmito sankciami obmedziť ruské financovanie vojny na Ukrajine. Od jej začiatku vo februári 2022 uvalila na Rusko 11 súborov sankcií. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vo vyhlásení uviedol, že EÚ 12. balíkom sankcií predkladá „rozsiahly súbor nových zoznamov a hospodárskych opatrení, ktoré ešte viac oslabia ruskú vojnovú mašinériu“. „Náš odkaz je jasný: zostávame pevní v našom záväzku voči Ukrajine a budeme naďalej podporovať jej boj za slobodu a suverenitu,“ dodal.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

putin

Rusko v odvete na sankcie EÚ rozširuje zákaz vstupu na ďalších predstaviteľov EÚ

Rusko v reakcii na ďalší balík sankcií EÚ rozšírilo zákaz vstupu na svoje územie na …

Consent choices