nakupovanie, supermarket, spotrebitel, koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla v decembri na 5-mesačné maximum

Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla v decembri druhý mesiac po sebe, pričom sa dostala na najvyššiu úroveň za päť mesiacov. Poukázali na to predbežné údaje Európskej komisie, ktoré zverejnil portál RTTNews.

Predbežný index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne dosiahol v decembri -15,1 bodu oproti -16,9 bodu v novembri. Decembrový údaj predstavuje najvyššiu hodnotu indexu od júla, v ktorom zaznamenal rovnakú úroveň. Okrem toho prekonal aj odhady analytikov. Tí počítali s rastom indexu na -16,5 bodu.

Zlepšila sa aj nálada spotrebiteľov v celej Európskej únii. Príslušný index dosiahol -16 bodov, čo v porovnaní s novembrom predstavuje zlepšenie o 1,5 percentuálneho bodu. V obidvoch prípadoch však indexy naďalej zostávajú hlboko pod dlhodobým priemerom. Konečné údaje o vývoji spotrebiteľskej dôvery v eurozóne aj EÚ za december budú známe 8. januára. Vtedy ich Európska komisia zverejní spolu s údajmi o podnikateľskej dôvere.

Viac..  Eugen Jurzyca: Denne je zablokovaných v EÚ 200 miliárd eur pre pomalé medzibankové platby

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

I. Schnabelová: Eurozóna musí zostať konkurencieschopná

Eurozóna musí zostať ekonomicky konkurencieschopná. Uviedla to v piatok členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky …

Consent choices