EU USA
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EÚ sa plánuje pripojiť k operácii v Červenom mori vedenej USA

Európska únia (EÚ) navrhuje rozšírenie mandátu svojej protipirátskej operácie pri Africkom rohu na východe Afriky, aby pomohla koalícii vedenej USA. Koalícia má zakročiť proti útokom húsíov na dopravné lode v Červenom mori. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell predložil návrh na rozšírenie operácie Atalanta pri pobreží Somálska, o ktorej práve rozhoduje 27 členov EÚ. Počas minulotýždňového zasadnutia európskej bezpečnostnej komisie, ktoré sa témou zaoberalo, vyjadrilo výhrady iba Španielsko. Zástupcovia v Bruseli veria, že ich spôsobujú rozdielne názory v Madride a že sa ich čoskoro podarí vyriešiť.

Cieľom operácie Prosperity Guardian (Ochranca blahobytu), ktorú iniciovali Spojené štáty, je posilnenie medzinárodnej vojenskej prítomnosti v Červenom mori z dôvodu raketových a dronových útokov na nákladné lode zo strany húsijských povstalcov podporovaných Iránom. Tí útočia na lode, o ktorých si myslia, že majú spojenie s Izraelom. Cieľom ich útokov je podpora palestínskeho militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy.

Viac..  M. Beňová: Antisemitizmus je na vzostupe v Európe aj mimo nej

Niekoľko členských štátov EÚ už ponúklo podporu operácie na bilaterálnej úrovni, niektoré štáty vrátane Španielska a Nemecka sa však usilujú o získanie mandátu EÚ, ktorý by umožnil ich námorným silám hliadkovať v Červenom mori. Zvažuje sa aj možnosť sprevádzania nákladných lodí plavidlami schopnými obrany proti raketám a dronom, vojenský zásah proti húsíom sa zrejme nezvažuje. Španielske ministerstvo obrany poznamenalo, že je dôležité, aby operácia Atalanta pokračovala, pretože nedávno došlo k niekoľkým útokom.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

more

Španielsko nepodporuje nasadenie misie EÚ na ochranu lodí v Červenom mori

Španielsko nesúhlasí s nasadením protipirátskej misie EÚ na účely ochrany námornej dopravy v Červenom mori …

Consent choices