Konflikt Palestína - Izrael. PHOTO: TASR (AP Photo/Ariel Schalit)

Európska komisia prisľúbila Palestínčanom vyše 118 miliónov eur

Európska komisia (EK) oznámila, že poskytne Palestínskej samospráve vyše 118 miliónov eur. Z tejto sumy budú vyplatené mzdy štátnych zamestnancov na západnom brehu Jordánu, sociálne dávky pre zraniteľné rodiny, ako aj platby nemocniciam vo východnom Jeruzaleme. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

EÚ je pripravená naďalej pomáhať Palestínskej samospráve aj z dlhodobého hľadiska, uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Cieľom tejto pomoci je podľa nej prispieť k hospodárskej a politickej stabilite Pásma Gazy a západného brehu Jordánu.

Únia vyčlenila na rok 2024 na humanitárnu pomoc pre ľudí v obliehanom Pásme Gazy 125 miliónov eur. Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella dosiahol nedostatok potravín v tejto enkláve bezprecedentnú úroveň. „Ide o vážny vývoj a celý svet by sa mal prebudiť, aby konal a zabránil smrteľnej ľudskej katastrofe,“ dodal.

Viac..  Ivan Štefanec: Nedovoľme Rusku zasahovať do vnútorných procesov EÚ

Palestínska samospráva na čele so sekulárnym hnutím Fatah spravuje západný breh Jordánu (Predjordánsko). Táto palestínska enkláva okupovaná Izraelom je geograficky oddelená od Pásma Gazy, kde vládne militantné hnutie Hamas.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ukrajina

EÚ poskytuje 83 miliónov eur na humanitárnu pomoc na podporu ľudí na Ukrajine a v Moldavsku

Komisia  oznámila počiatočnú humanitárnu pomoc vo výške 83 miliónov eur na podporu ľudí postihnutých vojnou …

Consent choices