Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

EÚ vyplatila Ukrajine pôžičku 1,5 miliardy eur, posiela aj 500 generátorov

Európska únia minulý týždeň vyplatila Ukrajine posledných 1,5 miliardy eur z tzv. podporného balíka v celkovej výške 18 miliárd eur na rok 2023, ktorý členské štáty EÚ schválili vlani v decembri. Na sociálnej platforme X o tom informovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, píše agentúra DPA.

Finančné prostriedky od EÚ umožnia Ukrajine vyplácať mzdy a dôchodky. Zároveň ich môže využiť na fungovanie nemocníc, škôl aj núdzových prístreškov pre vysídlených ľudí, ako aj na opravu zničenej infraštruktúry vrátane elektrického vedenia, vodovodných systémov či ciest. Agentúra DPA vysvetľuje, že aj napriek prebiehajúcej vojne sú európske pôžičky pre Ukrajinu podmienené 20 reformami aj povinnosťami podávať správy týkajúce sa napríklad právneho štátu či boja proti korupcii.

Ukrajina má až 35 rokov na splatenie pôžičiek, ktoré je naplánované od roku 2033. Úrokové náklady budú v tejto súvislosti hradiť členské štáty EÚ. Budúca podpora Ukrajiny je však naďalej otázna vzhľadom na to, že na decembrovom summite EÚ došlo k zablokovaniu 50 miliárd eur zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Lídri EÚ v tejto veci tak ešte budú rokovať na mimoriadnom summite v Bruseli, ktorý sa bude konať 1. februára. Von der Leyenová už prisľúbila, že Európska komisia nájde spôsob, ako uvoľniť 50 miliárd dolárov finančnej pomoci pre Kyjev, a to aj napriek možnému vetu Maďarska.

Európska komisia (EK) pripravuje pre Ukrajinu aj ďalších 500 generátorov elektrickej energie zo svojich zásob v rámci systému rescEU s cieľom udržať prevádzku dôležitých služieb vrátane nemocníc.  „Minulú zimu sme boli svedkami pokusov Ruska zbombardovať Ukrajinu do zimy a tmy. Nepodarilo sa im to a nepodarí sa im to ani teraz,“ uviedol eurokomisár pre krízové ​​riadenie Janez Lenarčič. Ocenil odolnosť Ukrajincov a pripomenul, že EÚ od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 spolupracuje s ukrajinskými úradmi na zabezpečení nevyhnutných núdzových zásob.

Viac..  F. Villeroy: ECB by nemala čakať s prvým znížením úrokových sadzieb príliš dlho

Generátory budú dodané z rezerv rescEU v Poľsku a poskytnuté rôznym ukrajinským ministerstvám. Ich celková hodnota je 16,5 miliardy eur. Cieľom je zaistiť dostatočný prísun energie počas zimných mesiacov a udržať prevádzku dôležitých služieb ako nemocnice, spracovanie odpadovej vody a teplárne. Štyri desiatky z nich majú byť použité na školách, napísala EK. Pripomenula, že pretrvávajúce útoky Ruska oslabujú energetickú infraštruktúru Ukrajiny a úradom sa za rok napriek úsiliu nepodarilo obnoviť celú rozvodnú sieť. Spolu s najnovšou zásielkou poslali na Ukrajinu už viac než 5500 takýchto generátorov prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany, do ktorého prispievajú členské krajiny, a ďalších 2178 z vlastných zásob EÚ rescEU. Únia Kyjevu dodáva aj ďalšiu pomoc v oblasti energie.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Eurokomisia víta 13. balík sankcií EÚ a potvrdzuje podporu Ukrajine

Európska komisia (EK) v piatok privítala rozhodnutie Rady EÚ schváliť 13. balík sankcií voči Rusku, …

Consent choices