ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

ECB: Banky v eurozóne by mali aj napriek zvýšeným ziskom zostať opatrné

Banky v eurozóne by mali aj napriek zvýšeným ziskom zostať opatrné, uviedla členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Isabel Schnabelová. „Banky poskytli úvery s vyššími úrokovými sadzbami, ale zvýšenie úrokových sadzieb preniesli na svojich vkladateľov len čiastočne a s oneskorením,“ uviedla Schnabelová pre piatkové vydanie denníka Süddeutsche Zeitung.

ECB však predpokladá, že zisky bánk sa v budúcnosti zrejme dostanú pod väčší tlak. Náklady na financovanie finančných inštitútov sa totiž zvýšia a vzrastú riziká nesplácania úverov, zatiaľ čo poskytovanie úverov sa spomalí.„Banky by preto mali využiť krátkodobé zisky na to, aby si do budúcnosti vytvorili rezervy na krytie strát,“ hovorí Schnabelová. Pokiaľ ide o výplatu dividend akcionárom, podľa nej by banky mali zostať opatrné.

Finančné inštitúty síce profitovali z rýchleho nárastu úrokových sadzieb, pretože zarábajú napríklad na vyšších úrokových sadzbách úverov a samy dostávajú úroky, keď si u ECB ´zaparkujú´ peniaze. Avšak napríklad banky v Nemecku majú vo svojich bilanciách veľa dlhodobých úverov s relatívne nízkymi úrokovými sadzbami a dopyt po novom financovaní sa v uplynulých mesiacoch znižoval. Na realitných trhoch obrat v úrokových sadzbách ukončil roky trvajúce obdobie rastúcich cien, zatiaľ čo vyššie náklady na financovanie majú negatívny vplyv na komerčné nehnuteľnosti.

Viac..  Výbor EP schválil aktualizáciu súčasných pravidiel EÚ o bezpečnosti hračiek

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

ECB

ECB na januárovom zasadnutí nediskutovala o znížení sadzieb

Členovia Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) napriek nedávnym náznakom ochladzovania inflácie v eurozóne považujú …

Consent choices