Ilustračné PHOTO: © European Union.

Eurozóna v budúcom roku vyrobí menej mincí

Členské štáty eurozóny v budúcom roku znížia produkciu mincí. Európska centrálna banka (ECB) povolila dvadsiatim krajinám, ktoré používajú spoločnú menu, vyrobiť euromince v celkovej hodnote 2,34 miliardy eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Medzi rokmi 2022 až 2023 produkcia mincí v nominálnom vyjadrení výrazne vzrástla približne z 1,8 miliardy eur na 2,6 miliardy eur. Prispelo k tomu najmä Chorvátsko, ktoré sa do menovej únie začlenilo k 1. januáru 2023. V predchádzajúcich dvoch rokoch sa hodnota vydaných nových mincí pohybovala okolo dvoch miliárd eur. Z produkcie plánovanej na nadchádzajúci rok sú mince v hodnote približne 1,87 miliardy eur určené na každodenné použitie. V ponuke sú aj zberateľské mince v celkovej hodnote 468 miliónov eur.

Najviac mincí plánuje opäť vyrobiť Nemecko. Ich objem v najväčšej európskej ekonomike predstavuje 591 miliónov eur, z čoho tvoria 172 miliónov eur zberateľské mince. Na druhom mieste je Francúzsko s celkovým objemom 394 miliónov eur, za ktorým nasleduje Španielsko, na ktoré pripadnú mince v hodnote 320,5 milióna eur.

Viac..  Novinky v bankovníctve: Platby v eurách budú banky prevádzať do niekoľkých sekúnd

ECB každoročne stanovuje hornú hranicu celkového objemu vydaných mincí na základe dopytu, ktorý hlásia členské štáty eurozóny. Krajiny majú potom oprávnenie raziť mince v rámci daného limitu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Český biznis už prešiel na euro, úvery v korunách podnikateľov prestali lákať

Minulý rok má šancu zapísať sa do českej histórie ako významný míľnik v uprednostnení eura …

Consent choices