brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dôsledky brexitu sú podľa nemeckého dipolomata aj po troch rokoch citeľné

Po uplynutí troch rokov od odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) obe strany Lamanšského prielivu stále pociťujú dôsledky brexitu. Hlavnými obeťami sú menšie spoločnosti, medzi ktorými sa mnohé z Británie stiahli, zatiaľ čo väčšie firmy sa vo všeobecnosti novým podmienkam dokázali prispôsobiť, uviedol Miguel Berger, veľvyslanec Nemecka v Británii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Veľká Británia od začiatku roka 2021 už nie je súčasťou colnej únie EÚ ani jej vnútorného trhu. Bilaterálny obchod medzi Nemeckom a Spojeným kráľovstvom klesol o 10 % až 15 % a Británia, ktorá v januári 2020 opustila EÚ, už nie je v prvej desiatke obchodných partnerov Nemecka, dodal Berger. Ulrich Hoppe, šéf nemecko-britskej obchodnej komory v Londýne, uviedol, že podniky sa novým podmienkam do veľkej miery prispôsobili a obchod sa rozvíja. Za problém označil pravidlá o pobyte, ktoré sťažujú vysielanie kvalifikovaných pracovníkov do Británie a predražujú dlhodobé sťahovanie.

Viac..  M. Hojsík: Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov, eurokomisár Reynders písal ministrovi Suskovi

Britská vláda nedávno oznámila, že v rámci opatrení na obmedzenie imigrácie výrazne zvýši hranicu príjmu, ktorú musia preukázať zahraniční pracovníci, ak chcú získať v krajine povolenie na pobyt.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices