Robert Holzmann, člen Rady guvernérov ECB. PHOTO: ©European Union 2022

Člen Rady guvernérov ECB označil úvahy o znížení sadzieb za predčasné

Guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann považuje diskusiu o možnom skorom znížení úrokových sadzieb v eurozóne za predčasnú. Európska centrálna banka (ECB) síce má za sebou bezprecedentnú sériu zvyšovania sadzieb, ich zníženie v roku 2024 však ešte nie je zaručené, uviedol guvernér v stanovisku, ktoré zverejnila vo štvrtok rakúska centrálna banka na svojej internetovej stránke.

„Rok 2023 bol charakteristický sprísnením menovej politiky so šiestimi po sebe nasledujúcimi zvýšeniami úrokových sadzieb po štyroch zvýšeniach v roku 2022,“ pokračoval Holzmann, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov ECB. Nadchádzajúci rok, podobne ako tie predchádzajúce, bude náročný, dodal. Dvojpercentný inflačný cieľ ECB sa podľa neho pravdepodobne podarí dosiahnuť v horizonte nasledujúcich dvoch rokov. „Boj s infláciou je ako maratónsky beh – posledných pár metrov je najťažších,“ uzavrel Holzmann.

ECB tento mesiac ponechala úrokové sadzby nezmenené na viacročných maximách už druhé zasadnutie po sebe. Šéfka inštitúcie Christine Lagardová po zasadnutí zo 14. decembra uviedla, že zníženie sadzieb vôbec nebolo predmetom diskusie. Tým spochybnila očakávania časti trhov, ktoré stavili na zníženie úrokov už na jar budúceho roka po tom, ako pripravenosť na uvoľnenie svojej reštriktívnej menovej politiky naznačil Federálny rezervný systém (Fed) v USA.

Viac..  J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

ECB aktuálne očakáva, že v tomto roku dosiahne priemerná miera inflácie v eurozóne 5,4 %, v roku 2024 klesne na 2,7 %, v roku 2025 na 2,1 % a v roku 2026 na 1,9 %. Za optimálnu na udržanie cenovej stability v strednodobom horizonte považuje ECB medziročnú mieru inflácie na úrovni 2 %.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

Inflácia v eurozóne zostáva tvrdohlavo vysoká. Európska centrálna banka (ECB) by preto mala odolať akémukoľvek …

Consent choices